Ο μεγαλύτερος αντίπαλος ήταν τα προβλήματα

Το ματς στο Μαρούσι κόντρα στον ΠΑΟ ήταν εξ αρχής δύσκολο για τον Ολυμπιακό. Αλλά μέσα σε όλα, τα προβλήματα έγιναν μεγαλύτερα για τους πρωταθλητές κατά τα διάρκειά του. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον Πέριτς ανέτοιμο. Σαν να μην έφτανε αυτό «έχασαν» στο 16-14 του πρώτου σετ και τον Παγένκ με τραυματισμό στον δεξί αστράγαλο. Χωρίς τους δύο ξένους του, ουσιαστικά, ήταν δύσκολο για τον Ολυμπιακό να μπορέσει να «κυνηγήσει» τη νίκη υπό αυτές τις συνθήκες. Έτσι δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε 3-0 σετ. Ο μεγαλύτερος αντίπαλος ήταν τα προβλήματα.

«Πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ του ματς στον Άγιο Θωμά. Μετά το 1-2 με τον Παγένγκ, οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 4-2 και η διαφορά έφτασε στους 4 (8-4) με το μπλοκ άουτ του Ανδρεόπουλου. Οι πρωταθλητές προσπάθησαν να επιστρέψουν. Μείωσαν 10-8 με τον Μιγιαήλοβιτς, με τη διαφορά όμως να πηγαίνει στους 5 (13-8). Σερί 3-0 με τον Σέρβο ακραίο να είναι καθοριστικός (13-11). Με δικό του άσσο μείωσε ο Ολυμπιακός σε 15-13, αλλά στο 16-14 τραυματίστηκε ο Παγένκ και αποχώρησε με πρόβλημα στο δεξί αστράγαλο. Ο ΠΑΟ το εκμεταλλεύτηκε, προηγήθηκε 20-14 και παρότι οι πρωταθλητές με τον Ζουπάνι πλησίασαν στο 22-18, το σερ πήγε στο 25-20 με τον πόντο του Πρωτοψάλτη.

Χάλασε η υποδοχή

Αντίθετο σκηνικό στην εκκίνηση του δεύτερου σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-1 με τον Τέπαν και 3-2 με τον Δαλακούρα. Από εκείνο το σημείο, όμως, τα πράγματα δεν πήγαν το ίδιο καλά. Ο Βαν Ντεν Ντρις έδειχνε να μην έχει αντίπαλο στο μπλοκ και τελείωνε τις επιθέσεις. Συν τοις άλλοις, το μπλοκ του ΠΑΟ έκανε τη διαφορά με τον Στάλεκαρ να κάνει τη διαφορά και να δεσπόζει. Σε συνδυασμό με τη χαλασμένη υποδοχή των «ερυθρόλευκων», η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των «πράσινων». Από το 6-5 το σκορ πήγε στο 14-6. Ο Μιγιαήλοβιτς πήρε ορισμένους πόντους, μειώνοντας σε 18-9, αλλά το προβάδισμα των γηπεδούχων όλο και αυξάνονταν για το 25-11 και το 2-0 στα σετ.

Δεν είχε απάντηση στο μπλοκ

Οι πρωταθλητές προσπάθησαν στο τρίτο σετ να βγάλουν αντίδραση. Να παλέψουν αρχικά το σετ κι αν μπορούσαν να πάρουν κάτι παραπάνω. Στο τρίτο, λοιπόν, ο Πέριτς προσπάθησε να δώσει λύσεις στην επίθεση. Το μπλοκ των «πράσινων» ήταν απόλυτα προσαρμοσμένο πάνω στον Τέπαν. Με αποτέλεσμα ο Εσθονός να μην μπορέσει να κάνει τη διαφορά. Ο Μιγιαήλοβιτς πάλευε όσο μπορούσε. Το +2 του ΠΑΟ (3-1) στην αρχή ήταν σημαντικό όπως κύλησε το σετ. Παρότι ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά (4-3, 7-6, 9-8) μετά τους δέκα πόντους οι γηπεδούχοι ξέφυγαν. Το +4 (12-8) ήταν καθοριστικό. Αν και ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 2 (17-15 και 18-16) με τον Τέπαν, η διαφορά εκ νέου μεγάλωσε. Έτσι,  και το σετ από το 21-18 με τον πόντο του Τέπαν πήγε στο 25-18 με ένα χαμένο σερβίς, δύο μπλοκ των «πράσινων» και την επίθεση του Ρανγκέλ για το 25-18 και το 3-0 σετ σετ. Ο μεγαλύτερος αντίπαλος ήταν τα προβλήματα.

Τα σετ 3-0 σε 74′: 25-20 (29′), 25-11 (20′), 25-18 (25′)

1ο σετ: 8-4, 16-13, 21-16, 25-20

2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-9, 25-11

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-18

• Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 15 μπλοκ, 42 επιθέσεις, 13 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 29 επιθέσεις, 15 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 11π. (9/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 62%υπ., 62%αρ.), Γιάκομπσεν 5 (2/2επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 9 (7/9επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 13 (9/16επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 29%αρ.), Βαν ντε Ντρις 15 (11/18επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στάλεκαρ 9 (4/6επ., 5 μπλοκ) / Γκαράς (λ. – 48%υπ., 29%αρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 1 (1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 10 (7/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ – 72% υπ., 47% άριστες), Τέπαν 12 (12/32 επ.), Ζουπάνη 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Δαλακούρας 3 (3/11 επ. – 33% υπ., 11% άριστες) / Ζήσης (λ. – 73% υπ., 47% άριστες), Ανδρεάδης, Πέριτς 4 (4/8 επ. – 100% υπ., 100% άριστες), Χαραλαμπίδης, Παπαδόπουλος.