ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Θρύλου ολοκληρώθηκε [vid]

Μετά από έξι αναμετρήσεις στα προκριματικά του CEV Champions League (σ.σ.: τρεις γύροι) και δύο για τους «32» του CEV Cup, η παρουσία του Ολυμπιακού για φέτος στην Ευρώπη τελείωσε. Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Μονπελιέ. Ηττήθηκαν και στο δεύτερο ματς στο Ρέντη, αυτή τη φορά με 3-2 σετ και στρέφονται πλέον στις εγχώριες διοργανώσεις. Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Θρύλου ολοκληρώθηκε.

Την προσεχή Δευτέρα (13/12) αντιμετωπίσουν στο ντέρμπι «αιωνίων» τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη (19:15) για την 7η αγωνιστική της Volley League. Με στόχο να διευρύνουν τη διαφορά από τις ομάδες που ακολουθούν στη βαθμολογία, ώστε να αποκτήσουν ακόμα πιο μεγάλο προβάδισμα στη «μάχη» για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος.

Το ευρωπαϊκό ταξίδι τελείωσε…

Η αποστολή κόντρα στην Μονπελιέ ήταν εξ αρχής πολύ δύσκολη. Ο Ολυμπιακός ήθελε νίκη με 3-0 ή με 3-1 σετ, για να οδηγήσει το ματς στο «χρυσό» σετ και να παλέψει εκεί για την πρόκριση. Στο ματς ξεκίνησε καλά. Με Πέριτς και Παγιένκ προηγήθηκε 8-6, αλλά οι Γάλλοι με σερί 3-0 προσπέρασαν, κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος του σετ κι έκαναν το 0-1 με 25-19. Στο δεύτερο σετ, ο Κασαμπαλής έκανε το 5-4 για το Θρύλο, αλλά όταν η Μονπελιέ προηγήθηκε, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καθαρό μυαλό. Έχασαν πολλά σερβίς και το δεύτερο σετ με 25-20.

Η συνέχεια ήταν διαφορετική. Ο αποκλεισμός μετά το 0-2 ήταν γεγονός. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Καζάζη βρήκε δυνάμεις και επέστρεψε στο ματς. Ο κόουτς του Ολυμπιακού έκανε και ορισμένες αλλαγές, με την ομάδα να βγάζει αντίδραση. Παίζοντας χωρίς άγχος, έπαιξε καλό βόλεϊ και πήρε το τρίτο σετ με 25-23, έχοντας αρκετή ώρα το προβάδισμα. Με κεκτημένη… ταχύτητα και στο τέταρτο σετ. Παρότι η Μονπελιέ πήρε το προβάδισμα από νωρίς, ο Θρύλος δεν το παράτησε. Μετά το 20-20 το ματς πήγε χέρι-χέρι, αλλά στα καίρια σημεία ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός και ισοφάρισε σε 2-2 σετ, κατακτώντας το με 26-24.

Στο τάι μπρέικ η γαλλική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα. Σε ένα σετ 15 πόντων δεν είναι τόσο εύκολη η ανατροπή. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δεν το άφησε το ματς. Έκανε την ανατροπή, ισοφάρισε σε 15-15. Όμως και πάλι τα εύκολα λάθη στοίχησαν και τελικά η Μονπελιέ πήρε το σετ με 17-15, φτάνοντας στη νίκη με 3-2 σετ. Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Θρύλου ολοκληρώθηκε.