Ο έλεγχος των διεθνών του Ολυμπιακού [vids]

Ο Θρύλος έχει πολλούς διεθνείς. Σε πολλές εθνικές ομάδες. Αρκετοί εξ αυτών είχαν υποχρεώσεις το Σάββατο με τις εθνικές τους ομάδες. Ορισμένοι, δε, είχαν καθοριστική συνδρομή στα ματς. Μεταξύ αυτών και ο Χάμες Ροντρίγκες. Ο έλεγχος των διεθνών του Ολυμπιακού.

Ο έλεγχος των «ερυθρόλευκων» διεθνών

Έξι διεθνείς του Θρύλου είχαν ματς το Σάββατο. Ωστόσο, αυτός που έκανε τη διαφορά και ήταν πρωταγωνιστής για την εθνική του ομάδα, ήταν ο Αμπουμπακάρ Καμαρά. Ο επιθετικός από την Μαυριτανία αγωνίστηκε για 90 λεπτά με την εθνική του ομάδα, στο εντός έδρας φιλικό με το Μπενίν. Μάλιστα, ήταν εκείνος που σημείωσε το μοναδικό γκολ του ματς. Στο 27′ εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, έγινε κάτοχος της μπάλας και τελείωσε ιδανικά τη φάση, πλασάροντας εύστοχα για το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ στο ματς.

Οι Έλληνες διεθνείς

Στο ματς της Ελλάδας στην Κύπρο, ο Γιώργος Μασούρας ήταν στο αρχικό σχήμα της Ελλάδας. Σε αντίθεση με τον Ανδρέα Μπουχαλάκη που μπήκε στο ματς, από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Τελικά η εθνική ομάδα ηττήθηκε 1-0 από την Κύπρο. Ο Μασούρας ήταν από τους πιο κινητικούς παίκτες και έδωσε πάσες για γκολ, τις οποίες σπατάλησαν οι συμπαίκτες του. Με αποκορύφωμα την κεφαλιά-πάσα για τον Δουβίκα στο 4′! Όσον αφορά στον Μπουχαλάκη, έκανε αρκετή δουλειά στο κέντρο, πέρασε μπάλες στα πλάγια και έδειξε πώς θα έπρεπε να ήταν στο αρχικό σχήμα της Ελλάδας.

Βίοι… αντίθετοι για Βατσλίκ και Λάιντνερ

Ο Τόμας Βατσλίκ, εξάλλου, ήταν βασικός ξανά για την Τσεχία, στο εντός έδρας ματς με την Πορτογαλία. Πρωταγωνιστής στη φάση του 12ου λεπτού, όταν σε μια έξοδό του βρήκε τον Κριστιάνο Ρονάλντο και τον τραυμάτισε στο πρόσωπο. Με αποτέλεσμα να χτυπήσει στη μύτη και να πέσει ο Πορτογάλος στο χορτάρι αιμόφυρτος. Τελικά δεν ήταν κάτι σοβαρό και συνέχισε το ματς. Η Τσεχία ηττήθηκε 4-0 με τον Βατσλίκ να μην έχει ευθύνη στα τρία από τα τέσσερα γκολ. Όμως στο τρίτο, στο μακρινό σουτ του Νταλότ, είχε πολύ κακή θέση και αιφνιδιάστηκε!

Αντίθετα, βασικός ήταν και ο Ντορόν Λάιντνερ αλλά η εθνική του ομάδα νίκησε. Το Ισραήλ επικράτησε 2-1 της Αλβανίας και τερμάτισε πρώτο στον όμιλό του, ανεβαίνοντας κατηγορία στο Nations League. Ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε για 73′, πριν δώσει τη θέση του στον Νταν Γκλάζερ. Ήταν φανερή η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού.

Ένας διεθνής του Ολυμπιακού δεν αγωνίστηκε

Τέλος, υπήρξε και ένας «ερυθρόλευκος» που είχε το Σάββατο υποχρεώσεις, αλλά δεν αγωνίστηκε. Ο λόγος για τον Παπέ Σισέ. Ο υψηλόσωμος αμυντικός είναι στην αποστολή της Σενεγάλης, αλλά δεν έπαιξε στο νικηφόρο 2-0 κόντρα στο Βολιβία. Στο φιλικό που έγινε στην πόλη Ορλεάν της Γαλλίας, έμεινε στον πάγκο. Ο έλεγχος των διεθνών του Ολυμπιακού.