ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Νταμπλ σκορ με κατοστάρα!

Με το εκκωφαντικό 51-102 συνέτριψε ο Θρύλος τον Άρη στο Αλεξάνδρειο συνεχίζοντας την ξέφρενη και αήττητη κούρσα της προς το δεύτερο συνεχόμενιο πρωτάθλημα.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η εντυπωσιακή ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού την εκτός έδρας αναμέτρησή της με τον Άρη στο «Αλέξάνδρειο».,

Το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη αποδίδοντας εκπληκτικά πέρασε σαν σίφουνα ςαπό την Θεσσαλονίκη συντρίβοντας τον Άρη με … νταμπλ σκορ και κατοστάρα (51-102) πανηγυρίζοντας με εκκωφαντικό τρόπο την 12η συνεχόμενη φετινή της νίκη στην Α1!

Η Ζωή Δημητράκου ήταν η κορυφαία και πρώτη σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους πετυχαίνοντας μάλιστα 4/5 τρίποντα ενώ συνολικά ο Θρύλος είχε πέντε αθλήτριες με διψήφιο αριθμό πόντων. Συγκεκριμένα 20 πέτυχε η Κάιζερ, 13 η Σαμάτη (3 τριπ.) και από 11 η Καλτσίδου και η Τζόνσον! Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς την Εβίνα Μάλτση, την Μίλιτσα Γιοβάνοβιτς και την Μαριρόζα Μπόνη οι οποίες ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς.

Σαρωτικός ο Θρύλος από την αρχή ως το τέλος!

Από κει και πέρα ο Θρύλος ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και σκόραρε 32 πόντους στην 1η περίοδο με το επιμέρους 13-32 να μαρτυρά την «ερυθρόλευκη» ανωτερότητα. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 33-57 αφού ο Ολυμπιακός διατήρησε τον ίδιο υψηλό ρυθμό. Στην 3η περίοδο οι νταμπλούχες ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές και με το επιμέρους 10-24 εκτόξευσαν τη διαφορά στους 38 πόντους και το σκορ να φτάνει στο 43-81.  Σε παράσταση για έναν ρόλο εκτυλίχθηκε και η τελευταία περίοδος με τον Ολυμπιακό να δέχεται μόλις 8 πόντους και να σκοράρει άλλους 21 για την τελική επικράτηση με 51 πόντους διαφορά και το εντυπωσιακό 102-51!

Τα δεκάλεπτα: 13-32, 33-57,  43-81, 51-102

Άρης (Γιάννης Τσεζμεντζής): Τσινεκέ Ε. 4, Παπαρδέλα 4, Καραβέλη 7, Γράψα 4, Κατσαμούρη, Κουφογιάννη 6, Γιανούτσου, ΜακΚένζι 20, Τράντα, Μοντγκόμερι 4, Γλεζάκη 2, Τσινεκέ Κ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 13 (3 τριπ.), Χατζηνικολάου 8,  Κάιζερ 20 (9 ριμπ.), Καλτσίδου 11 (2 τριπ.), Παπαμιχαήλ 4, Χαλιβέρα 8 (2 τριπ.), Τζόνσον 11, Δημητράκου 22 (4/5 τριπ.), Κοσμά 2, Φουράκη 3