ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Νίκησε τη Θέτιδα στο ντεμπούτο Μιτσέλι

Μία ακόμη φιλική νίκη πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου, στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Ιταλού προπονητή στον πάγκο τους, επικράτησαν με 3-1 σετ (25-15, 25-17, 23-25, 19-17) της ομάδας Βούλας. Στο φιλικό που έγινε στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Νίκησε τη Θέτιδα στο ντεμπούτο Μιτσέλι.

Οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν εύκολα τα δύο πρώτα σετ, έχασαν το τρίτο και στη συνέχεια, κέρδισαν και το τέταρτο, το οποίο ήταν προπονητικού χαρακτήρα, παρουσιάζοντας θετικά σημάδια σε ένα ακόμα φιλικό προετοιμασίας για τη νέα αγωνιστική σεζόν. Ο Ιταλός τεχνικός του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε όλες τις αθλήτριες του, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα. Πρώτη σκόρερ στο ματς ήταν η Κούμπουρα (18π.).

Νίκη στο ανεπίσημο ντεμπούτο Μιτσέλι

Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 7-5 με την Εμμανουηλίδου και 13-8 με την Κούμπουρα. Η Σάλας ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (18-11) και η Εμμανουηλίδου στους 8 (22-14), για να τελείωσε το σετ 25-15 μετά από χαμένη επίθεση της Θέτιδας. Στο δεύτερο, μετά το 8-8, ο άσσος της Γουίντερς διαμόρφωσε το 14-9. Μπλοκ από την Συριστατίδη για το 19-15, ενώ η Τσιτσιγιάννη το 23-16. Με δύο πόντους της Γουίντερς έκλεισε το σετ (25-17).

Στο τρίτο, μετά το αρχικό 7-5 με τον άσσο της Εμμανουηλίδου, η ομάδα της Βούλας προηγήθηκε 16-11. Ο Ολυμπιακός με τη Γενιτσαρίδη ισοφάρισε 17-17 και την Τσιτσιγιάννη 21-21, αλλά το σετ πήγε στη Θέτιδα με 25-23. Κατόπιν, στο τέταρτο που ήταν προπονητικού χαρακτήρα, οι «ερυθρόλευκες» έχτισαν διαφορά 5 πόντων (9-4) με την Γενιτσαρίδη. Η Ζαφειρίου πέτυχε το 12-7, αλλά οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν (12-13). Η Κούμπουρα τελείωσε τις επιθέσεις που πήρε (13-13, 15-15, 17-17) για να καταλήξει το σετ στον Ολυμπιακό με 19-17. Νίκησε τη Θέτιδα στο ντεμπούτο Μιτσέλι.

Τα σετ 3-1: 25-15, 25-17, 23-25, 19-17