Το «ερυθρόλευκο» 7άρι της Κούμπουρα

Ο Ολυμπιακός πέτυχε άλλη μια «καθαρή» νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 3-1 σετ τον Άρη, δείχνοντας χαρακτήρα στο τρίτο σετ. Με κορυφαία την Σέρβα διαγώνιά τους, που πήρε 24 πόντους με 7 άσσος. Το «ερυθρόλευκο» 7άρι της Κούμπουρα.

Ωστόσο καταλυτική ήταν η συνδρομή και της Σάλας. Η Κουβανή ακραία «μίλησε» σε κρίσιμα σημεία του ματς και έδωσε 18 πόντους στον Ολυμπιακό, με 3 μπλοκ.

Με εξαιρετική Κούμπουρα

Η διαγώνια του Ολυμπιακού ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στο πρώτο σετ. Με δικό της άσσο έγινε το 4-1. Στη συνέχεια πήρε διαδοχικούς πόντους και έφερε τον Θρύλο σε νταμπλ σκορ (10-5). Επιπλέον, με νέο άσσο έκανε το σκορ 14-9. Αργότερα, με μπλοκ της Γουίντερς η διαφορά πήγε στους 6 (18-12), ενώ η Αμερικανίδα ακραία πήρε και τον πόντο για το 21-14. Δύο διαδοχικοί πόντοι της Κούμπουρα έφεραν τον Ολυμπιακό στο σετ μπολ (24-18), για να κλείσει το σετ με το λάθος της Τσούμπα (25-18).

Πολλά λάθη

Ωστόσο, το δεύτερο σετ είχε εντελώς διαφορετική εικόνα. Ο Άρης ξεκίνησε με άσσο για το 1-5, ενώ με μπλοκ στην Σάλας βρέθηκε στο 4-7. Η αντίδραση ήρθε. Με τις Κούμπουρα και Σάλας ο Ολυμπιακός προσπέρασε 9-8, ενώ η Σέρβα διαγώνια έκανε το 11-9 με άλλους δύο σερί πόντους. Μετά το 14-12 με την Σάλας, όμως, άρχισαν τα λάθη. Η υποδοχή κακή, έδωσε άλλον έναν άσσο (15-17), ενώ τα λάθη έφεραν την ομάδα της Θεσσαλονίκη στο 17-22. Η Σάλας το πήρε πάνω της. Με τρεις διαδοχικούς πόντους έφερε το ματς στο 21-22. Η Κούμπουρα ισοφάρισε 23-23, αλλά ο πόντος της Τσούμπα και το λάθος της Σάλας διαμόρφωσαν το 23-25 και το 1-1 στα σετ.

«Ερυθρόλευκη» ψυχή

Πολύ κακή ήταν η εκκίνηση για τις «ερυθρόλευκες» καθώς με το… καλημέρα στο σετ βρέθηκαν πίσω με 1-4. Με τις Κούμπουρα και Εμμανουηλίδου η διαφορά μειώθηκε στους 2 (5-7). Αλλά μετά το 7-9 με τον πόντο της Μελίνας, τα λάθη έφεραν τον Άρη μπροστά με 6 πόντους (7-13). Από το 10-16 ξεκίνησε η «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση. Σερί 3-0 με Σάλας, άσσο της Κούμπουρα και πόντο της Όλμπρεχτ (13-16). Η Γουίντερς ήταν, επίσης, καθοριστική στην αντεπίθεση. Ισοφάρισε 17-17 και 19-19. Εκεί η Κούμπουρα και ο άσσος της Χριστοδούλου έφεραν το 21-19. Με μπλοκ άουτ η Σάλας έκανε το σκορ 24-22, για να λήξει το σετ 25-22 με την χαμένη επίθεση της Ρόμπινσον.

Ρεσιτάλ από το σερβίς

Σε αντίθεση με τα τρία προηγούμενα σετ, το τέταρτο άρχισε ιδανικά για τον Ολυμπιακό. Με την Κούμπουρα να κάνει… όργια από το σερβίς. Δύο διαδοχικοί άσσοι για το 4-1 και άλλοι δύο διαδοχικοί επίσης για το 8-1. Με τη διαφορά να φτάνει στο +9 (11-2) με έναν ακόμη άσσο από την Σάλας. Η Κούμπουρα έδωσε ένα ακόμη πόντο (14-6), ενώ με το πλασέ της Σάλας η διαφορά πήγε στους 10 (16-6). Στη συνέχεια, η Γουίντερς την ανέβασε στους 11 (18-7), ενώ τα λάθη που έκαναν οι κοπέλες του Άρη έφεραν το +12 (22-10). Με δύο μπλοκ από την Εμμανουηλίδου και την Χριστοδούλου έγινε το 25-11 και η νίκη με 3-1 για τον Ολυμπιακό.

Τα σετ 3-1 σε 1’39: 25-18, 23-25, 25-22, 25-11.

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-14, 25-18

2ο σετ: 6-8, 15-16, 16-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 21-19, 25-22

4ο σετ: 8-1, 16-6, 21-10, 25-11

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.- 44% άριστες), Όλμπρεχτ 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 18 (14/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 73% υπ.- 45% άριστες), Κούμπουρα 24 (17/48 επ., 7 άσσοι), Χριστοδούλου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 36% υπ.-23% άριστες).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 1 (1 άσσος), Απλαδά 6 (4/8 επ. 2 μπλοκ), Τσούμπα 20 (19/62 επ., 1 άσσος), Σίλβα 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Μοντάνο 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 28% υπ. – 20% άριστες), Ρόμπινσον 14 (12/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ 21% υπ. – 11% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 60% υπ. – 24% άριστες), Πιτσιγκώνη, Κεραμιτσοπούλου 1 (1/4 επ.), Αποστολίδου, Νταφοπούλου 1 (1 μπλοκ), Καμπούρη (λ, 100% υπ.), Σαλαγκούδη.