Νίκη στο πρώτο φιλικό της σεζόν

Μετά από περίπου ένα μήνα σκληρών προπονήσεων οι κοπέλες του Ολυμπιακού πάτησαν το τάραφλεξ για να δώσουν ματς προετοιμασίας. Με αντίπαλο το Αιγάλεω, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», στο Ρέντη. Νίκη στο πρώτο φιλικό της σεζόν.

Το πρώτο φιλικό

Οι «ερυθρόλευκες» υπό τις οδηγίες του Σπύρου Σαραντίτη (ο Λορέντσο Μιτσέλι έχει υποχρεώσεις με την Εθνική Βουλγαρίας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα), έπιασαν υψηλή απόδοση, κυριάρχησαν στο ματς και έδειξαν σε πολύ κατάσταση. Είχαν επτά άσσους και 14 μπλοκ. Πρώτη σκόρερ του Θρύλου ήταν η Γουίντερς με 21 πόντους (18/32 επ.). Την ακολούθησε η Κούμπουρα με 11 και πέντε άσσους! Επόμενο φιλικό για τον Ολυμπιακό την Τετάρτη (28/9, 19:00) κόντρα στις Αμαζόνες, στο Ρέντη.

Αρχή της σεζόν με νίκη

Με τρεις πόντους της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1. Η Γούιντερς πέτυχε το 10-9. Το Αιγάλεω βελτίωσε την απόδοση του και προηγήθηκε 15-11. Άσσος της Κούμπουρα που μείωσε σε 15-12. Σερί του Θρύλου και 21-16, όμως οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στον πόντο (21-20). Η Γούιντερς έκανε το 24-23, με την Όλμπρεχτ να τελειώνει το σετ με μπλοκ, για το 25-23 και το 1-0. Στο δεύτερο, οι κοπέλες του Ολυμπιακού προηγήθηκαν 8-2. Το μπλοκ της Όλμπρεχτ διαμόρφωσε το 13-4.

Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 15-13, αλλά Γουίντερς και Κούμπουρα έκαναν το 17-13. Τέσσερις σερί άσσοι της Κούμπουρα (24-15), με την Γενιτσαρίδη με μπλοκ να κάνει το 25-15 για το 2-0. Στο τρίτο σετ το Αιγάλεω προηγήθηκε 5-2 και 9-6. Η Τσιτσιγιάννη ισοφάρισε 11-11. Με πλασέ της Γουίντερς βρέθηκε στο 18-12. Η Τσιτσιγιάννη τελείωσε την επίθεση για το 23-17, το Αιγάλεω ισοφάρισε 24-24 και τελικά οι «ερυθρόλευκες» πήραν το σετ και το ματς με 28-26. Νίκη στο πρώτο φιλικό της σεζόν.

Τα σετ 3-0 σε 1’16: 25-23, 25-15, 28-26

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 25-23

2ο σετ: 8-2, 16-13, 21-15, 25-15

3ο σετ: 5-8, 16-12, 21-15, 28-26

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 45 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 4 άσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 2 (2/3 επ.), Γουίντερς 21 (18/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46%υπ.-33% άριστες), Όλμπρεχτ 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 11 (5/16 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ., 18% άριστες) / Κοσμά (λ., 39% υπ.-17% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Ζαφειρίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.-33% άριστες), Συριστατίδη 1 (1 μπλοκ), Ανδρέου, Τσιτσιγιάννη 5 (5/15 επ.), Χατζηγρηγορίου 1 (1 μπλοκ), Μαρίλη (λ.)