Ντεμπούτο για Μίτσελ με 6-0

Η ανεπίσημη «πρώτη» του Μίτσελ, στη δεύτερη θητεία του, στον πάγκο του Ολυμπιακού έγινε το απόγευμα του Σαββάτου. Στο φιλικό που έδωσαν οι «ερυθρόλευκοι» με την ομάδα Β του συλλόγου. Με τον Ισπανό προπονητή να μένει ικανοποιημένος με όσα είδε. Κυρίως με τη διάθεση και την προσπάθεια των παικτών του. Ντεμπούτο για Μίτσελ με 6-0.

Το ανεπίσημο ντεμπούτο του Μίτσελ

Στο αθλητικό κέντρο του Ρέντη έγινε το… ντεμπούτο του Ισπανού κόουτς, έστω και ανεπίσημο, στη δεύτερή τοy θητεία στο Μεγάλο Λιμάνι. Στο προπονητικό φιλικό του Ολυμπιακού με τον Ολυμπιακό Β. Το τελικό σκορ 6-0 από μόνο του δεν λέει κάτι. Εξάλλου, υπήρχαν αρκετές απουσίες και στη δεύτερη ομάδα, η οποία πάντως δεν είχε και τόσο καλή εικόνα. Όμως αυτό που σίγουρα άφησε ικανοποιημένο τον προπονητή του Θρύλου ήταν η εικόνα των περισσότερων παικτών του. Αλλά και το γεγονός ότι θέλησαν να δείξουν το κάτι παραπάνω. Να κάνουν καλή εντύπωση στον 59χρονο τεχνικό.

Ο κεφάτος Φορτούνης

Η αναμέτρηση δεν είχε διάρκεια 90 λεπτά, αλλά 75. Πιο συγκεκριμένα, τρία «ημίχρονα» των 25 λεπτών. Τα γκολ για τον Ολυμπιακό σημείωσαν οι Ελ Αραμπί (2), Μπακαμπού (2), Μπιέλ και Ντε Λα Φουέντε. Με τον Κώστα Φορτούνη να έχει 3 ασίστ. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ήταν ευδιάθετος. Ο Μίτσελ τον χρησιμοποίησε ως «8άρι» και ο 29χρονος ποδοσφαιριστής έδειξε να ανταποκρίνεται άριστα στο νέο του ρόλο.

Ασίστ έδωσε και ο Εμβιλά για τον Μπακαμπού, στο δεύτερο τέρμα που πέτυχε ο νεοαποκτηθείς σέντερ φορ. Επίσης, κάτι που «κέρδισε» τον Ισπανό κόουτς ήταν η ιδανική συνεργασία των Μπακαμπού και Ελ Αραμπί, όταν αγωνίστηκαν παρέα στην επίθεση. Διότι τα πήγαν πολύ καλά ως δίδυμο κι αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να κρατήσουμε για τη συνέχεια της σεζόν, στα ματς στην Ελλάδα. Ντεμπούτο για Μίτσελ με 6-0.

Η πρώτη ενδεκάδα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τους Κρίστινσον στο τέρμα, Άβιλα, Παπασταθόπουλο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Φορτούνη στον άξονα, Βαλμπουενά, Μπιέλ, Βρουσάι πίσω από τον Μπακαμπού. Σε διάταξη 4-2-3-1. Στη δεύτερη περίοδο του φιλικού, η ενδεκάδα άλλαξε. Κάτω από τα γκολπόστ ο Παπαδούδης. Στην άμυνα οι Άβιλα, Μπα, Χρυσικόπουλος και Ρέτσος. Στη μεσαία γραμμή οι Εμβιλά και Φορτούνης. Στα άκρα οι Μπόουλερ και Ντε Λα Φουέντε, ενώ στην κορυφή της επίθεσης οι Μπακαμπού και Ελ Αραμπί. Σε διάταξη 4-4-2. Ο Μίτσελ δοκίμασε κι αυτή την ενδεκάδα με τον Μπιέλ αντί του Μπακαμπού, επαναφέροντας το σχηματισμό 4-2-3-1.

Στην πλευρά του Ολυμπιακού Β, ο Αριέλ Ιμπαγάσα ξεκίνησε το ματς με τους Στουρνάρα, Λαλά, Καλογερόπουλο, Κινκουέ, Κούτρη, Μαυρουδή, Κωστή, Ανδρούτσο, Ιμπαγάσα, Μαρίνο, Βοΐλη. Στη συνέχεια αγωνίστηκαν και οι Νίκας, Γιάννης Μασούρας, Νίκολιτς, Κουτσίδης, Κεραμίδας, Συρμής, Αργυρίου, Τσέλιος και Αλγκασίμ Μπα.