Νίκη στην Ορεστιάδα αλλά χαμένος βαθμός

Τρία στα τρία για τον Ολυμπιακό στη φετινή Volley League. Όμως στον Έβρο ο Θρύλος δεν πήρε τρίποντο! Κατέκτησε δίποντο γιατί νίκησε 3-2 σετ (22-25, 26-24, 25-15, 19-25, 15-10) τον τοπικό Άθλο. Έχοντας σκαμπανεβάσματα, ανά σετ, στην απόδοσή του. Ωστόσο, ο Ιντάλγκο σε ένα ακόμη ματς έκανε τη διαφορά με 23π. και 6 άσσους ενώ κομβικός ήταν ο Λινάρδος με 10π. και 3 μπλοκ. Νίκη στην Ορεστιάδα αλλά χαμένος βαθμός.

Πολλά προβλήματα

Ο Στερν τέλειωσε την πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού, αλλά τα λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στον Άθλο να προηγηθεί 5-1. Οι «ερυθρόλευκοι» από νωρίς βρέθηκαν να «κυνηγούν» το σκορ. Ωστόσο, ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση. Με τον Χανδρινό μείωσε σε 5-4, ενώ ο Τράβιτσα με δύο διαδοχικούς πόντους, ο δεύτερος με άσσο, ισοφάρισε 6-6. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 9-7, αλλά έκαναν λάθη στη συνέχεια. Με αποτέλεσμα να προηγηθεί ο Άθλος 12-11, αλλά και 16-13. Η διαφορά ήταν μεταξύ τριών και τεσσάρων πόντων. Με σερί 3-0 με Στερν, άσσο του Ιντάλγκο και Χανδρινό μείωσε σε 22-20, αλλά οι Εβρίτες πήραν το σετ με 25-22.

Έδειξε χαρακτήρα

Ούτε στο δεύτερο σετ δεν μπήκε καλά ο Ολυμπιακός. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν αλλά ο Άθλος είχε ένα προβάδισμα (9-7). Με το προβάδισμα για τους γηπεδούχους να φτάνει στους 3 πόντους (15-12). Εκεί, όμως, η ομάδα του Τζουλιάνι άρχισε την αντεπίθεση. Με τον Ιντάλγκο να βγαίνει μπροστά. Με τρεις δικούς του πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν 16-15. Ο Παγένκ ισοφάρισε 18-18, ενώ με πόντο του Λινάρδου προηγήθηκε 21-20. Με το λάθος του Κασαμπλή έγινε το 22-24, η ομάδα της Ορεστιάδας ισοφάρισε 24-24, αλλά το μπλοκ από Ιντάλγκο-Παγένκ και ο πόντος του Δαλακούρα, διαμόρφωσαν το 24-26.

Επιβλητικός Ολυμπιακός

Στο τρίτο σετ, ο Θρύλος ήταν καταιγιστικός και προηγήθηκε 6-0 με Χανδρινό, Παγένγκ και τους δύο άσσους του Ιντάλγκο, ενώ Παγένκ και Στερν έκανε το 1-8. Ο Λινάρδος με πρώτο χρόνο πέτυχε το 10-3, ενώ με άσσο του Στερν έγινε το 13-5. Μια ακόμη επίθεση με πρώτο χρόνο του Παγένκ για το 17-8. Με τρεις διαδοχικούς πόντους από Δαλακούρα, Στερν και Λινάρδο ο Θρύλος βρέθηκε σε double score (20-10). Με πρώτο χρόνους από Λινάρδο και Παγένκ έγινε το 21-11 και το 24-14, αντίστοιχα, για να λήξει το σετ 25-15 για τον Ολυμπιακό με το χαμένο σερβίς του Μποζίδη.

Λάθη και χαμένος βαθμός

Λοιπόν, εκεί που ο Ολυμπιακός έπρεπε να ανεβάσει στροφές και να τελειώσει το ματς, έδωσε δικαιώματα. Στο τέταρτο σετ επέτρεψε στην ομάδα του Άθλου να πιστέψει πώς μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 4-3 με τον Λινάρδο, τα λάθη έφεραν μπροστά την Ορεστιάδα με 7-5. Σερί 3-0 με δύο πόντους του Ιντάλγκο (σ.σ.: ο δεύτερος με άσσο) και ενδιάμεσα του Δαλακούρα έκαναν το 10-10. Τα λάθη έκαναν το σκορ 13-10. Η διαφορά παρέμεινε (17-14) και μεγάλωσε. Ο άσσος του Ιντάλγκο (21-17) δεν είχε συνέχεια και το σετ πήγε στους Εβρίτες με25-19.

Νίκη στην Ορεστιάδα

Αν και η ομάδα του Άθλου προηγήθηκε με 4-2, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση. Με την επίθεση με πάιπ του Ιντάλγκο, του Στερν και το μπλοκ του Λινάρδου προηγήθηκε 5-4. Νέος πόντος του Έλληνα κεντρικού και του Στερν για το 5-7. Ο άσσος του Παγένκ έδωσε… αέρα 3 πόντων (10-7) στο Θρύλο. Ο Ιντάλγκο τον διατήρησε (11-8), ενώ με δύο πόντους του Στερν κι ενδιάμεσα του Δαλακούρα ήρθε το 15-10 και η νίκη με 3-2 σετ. Νίκη στην Ορεστιάδα αλλά χαμένος βαθμός.

Τα σετ 2-3 σε 142‘: 25-22, 24-26, 15-25, 25-19, 10-15

• Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-22

2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 24-26

3ο σετ: 1-8, 6-16, 11-21, 15-25

4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-19

5ο σετ: 4-5, 7-10, 8-12, 10-15

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Κάιο 21 (19/39 επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 5 (1/1 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αλγκούλ 12 (8/11 επ. 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (5/14 επ., 1 άσσος – 63% υπ., 32% άριστες), Γκένοβ 11 (11/25 επ. – 43% υπ., 25% άριστες) / Βελούδης (λ., 36% υπ., 28% άριστες), Τσολακίδης, Μποζίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (14/36 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χανδρινός 7 (7/14 επ. – 33% υπ., 22% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 10 (7/9 επ. 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 23 (17/28 επ., 6 άσσοι – 47% υπ., 37% άριστες)/ Τζιάβρας (λ. 52% υπ., 36% άριστες), Ζουπάνι, Δαλακούρας 8 (7/19 επ. 1 μπλοκ – 38% υπ., 23% άριστες).