ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα

Μία ακόμη αγωνιστική με ήττα για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» υπέκυψαν στην ανωτερότητα της Μπουρζ και έμειναν ξανά χωρίς νίκη, μετά το 81-66 της γαλλικής ομάδας στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα.

• O MVP: Η Εντένε Μιγέμ. Η Γαλλίδα φόργουορντ έκανε τη διαφορά για την κάτοχο του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ. Δεν ήταν μόνο οι 16 πόντοι που σημείωσε, αλλά η γεμάτη στατιστική της.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το 10-0 του πρώτου τρίλεπτου. Η Μπουρζ από την αρχή πήρε μια σημαντική διαφορά, την οποία διαχειρίστηκε. Παρά την αντεπίθεση του Ολυμπιακού, την κράτησε ως το τέλος.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η Αΐνα Αγιούσο. Η Ισπανίδα γκαρντ είχε μόλις 2/10 σουτ με μόλις 1/7 δίποντα, αλλά και πέντε λάθη. Ειδικά τα δύο όταν μείωσε ο Θρύλος σε 62-68 κόστισαν.
  • THE POINT: Η γαλλική ομάδα πήρε 10 ριμπάουντ παραπάνω και 13 επιθετικά, ενώ ο Ολυμπιακός 18 λάθη. Η Μπουρζ πήγε 20 πόντους από λάθη και 13 από αιφνιδιασμούς.

«Πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν νωθρά στο ματς και βρέθηκε στο 3′ με 10-0 πίσω στο σκορ. Η διαφορά μετά το 5′ έγινε διψήφια και έφτασε ως το +14 (21-7). Με την Αγιούσο και την Σταμολάμπρου, ο Θρύλος προσωρινά μείωσε στους 7 (18-25). Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός «κόλλησε» επιθετικά. Διότι πέτυχε μόλις 11 πόντους. Κι αυτό ήταν που έδωσε την ευχέρεια στη γαλλική ομάδα να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο 19′ η διαφορά έφτασε στους 24 πόντους (σ.σ.: 23-47), με το επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο ως εκείνο το σημείο να είναι 5-20!

Από το -20 του ημιχρόνου, ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση στην τρίτη περίοδο. Ήταν το διάστημα που η Γκούσταφσον και η Σταμολάμπρου ανέλαβαν δράση. Αρχικά η Ελληνίδα μείωσε στους 14, ενώ στη συνέχεια η Αμερικανίδα σέντερ την κατέβασε στους 9. Ένα τρίποντο της Σταμάτη στο τέλος του τρίτου και ένα δίποντο της Αμερικανίδας σέντερ στις αρχές του τέταρτου έφεραν τον Ολυμπιακό στο -6 (62-68). Όμως, εκεί υπήρξαν προβλήματα στην επίθεση, ειδικά στις συνεργασίες. Με αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα να κάνει σερί 9-0, να προηγηθεί 77-62 και να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 29-49, 60-68, 66-81.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.