ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μέγας Θρύλος – Έκανε πάρτι στη Μίκρα

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό μέσα στη Θεσσαλονίκη. Στο εξ αναβολής ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος, νίκησε 26-22 τον ΠΑΟΚ και έπιασε την ΑΕΚ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και παρότι είχαν ένα «νεκρό» δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξαν χαρακτήρα στα καίρια σημεία και πήραν ένα τεράστιο διπλό στο δρόμο για την πρόκριση στα τελικά της Handball Premier. Μέγας Θρύλος – Έκανε πάρτι στη Μίκρα.

Εξαιρετική δουλειά στην άμυνα

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά δεν είχε καλό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-2. Η άμυνα, όμως, έκανε εξαιρετική δουλειά. Με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να ξεκινήσουν σιγά-σιγά να ανεβάζουν ένταση στο παιχνίδι τους. Από τη στιγμή που προσπέρασε στο σκορ, στο 8ο λεπτό, με 5-4 μετά το γκολ του Δομπρή, η ομάδα του Καρασαββίδη δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα. Διατηρώντας μια διαφορά δύο-τριών γκολ για το μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, από το 12ο (5-7) ως το 26ο (11-13). Εκεί έκανε ένα καταπληκτικό φινάλε στο πρώτο μέρος, δεν δέχθηκε γκολ και παίρνοντας τρία γκολ με τον Παπαδόπουλο να σημειώνει το τελευταίο για το πρώτο μέρος μετά την άμυνα του Πασσιά, πήγε στα αποδυτήρια με +5 (16-11).

Δεκάλεπτο black out και Κοτανίδης

Στο πρώτα επτά λεπτά του δευτέρου μέρους, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 3-1 και βρέθηκαν να προηγηθούν με 19-12. Εκεί κάπου νόμιζαν πώς το ματς είχε τελειώσει. Πώς είχαν πάρει τη νίκη! Κι αυτό θα μπορούσαν να το έχουν πληρώσει ακριβά. Σε ένα ματς που έλεγχαν απόλυτα και είχαν το πάνω χέρι. Ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 6-0. Το χειρότερο για τον Ολυμπιακό είναι πώς στο διάστημα αυτό ο ΠΑΟΚ είχε δίλεπτη αποβολή και οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο δεν διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά η υπέρ τους διαφορά μειώθηκε. Το γκολ του Πασσιά στο 44ο λεπτό ήταν το πιο σημαντικό (18-20), ενώ ο Σλαβούλιτσα έκανε το 21-18. Εκεί ανέβαλε δράση ο Κοτανίδης. Έκανε μεγάλη επέμβαση και λίγο αργότερα σταμάτησε το πέναλτι του Μισαηλίδη. Η ηρεμία επέστρεψε και οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν και στο +6 (26-20) με το γκολ του Αραπακόπουλο στο 58ο λεπτό. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ (22-26). Μέγας Θρύλος – Έκανε πάρτι στη Μίκρα.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 6-8, 7-9, 10-13, 11-16 (ημχ.), 12-17, 14-19, 18-20, 19-22, 19-24, 22-26.

ΠΑΟΚ (Πάνος Γούσιος): Γκίγκοφ, Γιορανίδης, Δεληζάνος, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου, Νικολαϊδης 2, Μέντουριτς, Μπάρμπας, Βαφείδης, Αποστόλου, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 4, Τριανταφυλλίδης 2, Στογιάνοβιτς 4, Τζωρτζίνης 6, Μισαηλίδης 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας 2, Μπάγιος 4, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 3, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 4, Μοντόρο 2, Σαβούλιτσα 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2, Μπάουερ