ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Δυσκολεύει η πρόκριση για τον Θρύλο

Την εντός έδρας ήττα με 73-60 από την Μπουρζ στο ΣΕΦ γνώρισε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού και πλέον ελπίζει σε ένα θαύμα στον επαναληπτικό

Πάλεψε αρκετά η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού κόντρα στην πανίσχυρη Μπουρζ στον παρθενικό προημιτελικό της ιστορίας της, ωστόσο γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ με 60-73
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα πλέον το έργο τους για πρόκριση στην ρεβάνς την επόμενη Τετάρτη (2/3) έγινε πολύ δύσκολο. Κορυφαία για τον Ολυμπιακό ήταν η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 25 πόντους, ενώ 10 πόντους και 9 ριμπάουντ πρόσθεσε στην συγκομιδή η Βίτολα. Από την πανίσχυρη γαλλική ομάδα, ξεχώρισαν οι Γκουαπό και Αστιέρ με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός κοίταξε κατάματα την πανίσχυρη αντίπαλο του στο πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 19-19. Οι  Σταμολάμπρου και Βίτολα έδιναν λύσεις στις γηπεδούχες, όμως σιγά-σιγά η Μπουρζ βρήκε καλύτερο ρυθμό, «έσφιξε» την άμυνα της και επέτρεψε μόλις έξι πόντους στις «ερυθρόλευκες», για το 25-38 στην ανάπαυλα.
Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις παίκτριες του Μάρτιν Ζίμπαρτς να δυσκολεύονται πολύ στο σκοράρισμα και την Μπουρζ που προηγήθηκε μέχρι και με 19 πόντους διαφορά, να μπαίνει στην τέταρτη περίοδο με +18 (54-36). Εκεί, ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλή προσπάθεια και μείωσε μέχρι και στους οκτώ πόντους, όμως η αστοχία σε κάποια ελεύθερα σουτ και η ποιότητα των φιλοξενούμενων, έδωσαν την νίκη με 73-60, με την διαφορά των 13ων πόντων να είναι δύσκολα αναστρέψιμη με βάση την εικόνα του αποψινού αγώνα.