ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Με… ήρωα τον Μπάουερ

Ο Ολυμπιακός για 59:59 ήταν με την πλάτη στον… τοίχο. Δεν είχε καταφέρει σε κανένα σημείο του ματς να μπορέσει να επιβάλλει το ρυθμό του και να φέρει το ματς με τον Αερωπό στα μέτρα του. Αλλά σε ένα τέτοιο ματς πάντα χρειάζεται να βγει κάποιος μπροστά. Να κάνει το κάτι παραπάνω. Αυτός ήταν ο Τόμας Μπάουερ, ο Αυστριακός γκολκίπερ του Θρύλου. Απέκρουσε πέναλτι του Κωστακίδη σε «νεκρό» χρόνο και έδωσε στους πρωταθλητές τη νίκη με 23-22. Με… ήρωα τον Μπάουερ.

Σε άλλο… γήπεδο

Ο Ολυμπιακός έκανε πολύ νωθρή εκκίνηση στο ματς. Το αποτέλεσμα ήταν στα πρώτα 5 λεπτά να βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-1, την ώρα που ο γκολκίπερ Βέρεμτσουκ του Αερωπού είχε κάνει ήδη 3 επεμβάσεις. Ωστόσο, ο Θρύλος έβγαλε προσωρινά αντίδραση. Με καλή δουλειά στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 4-3 με το δεύτερο γκολ του Νιοκάς (9:22). Αλλά δεν είχε συνέχεια αυτό το καλό διάστημα.

Μιας και η ομάδα της Έδεσσας έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. Σκόραραν οι «ερυθρόλευκοι», το ίδιο και ο Αερωπός και μάλιστα άμεσα. Με τον τερματοφύλακά του να κάνει σπουδαίο ματς με 8 επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο! Ως το 9-9 οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Αλλά μετά η ομάδα της Έδεσσας έκανε σερί 0-5 και προηγήθηκε 14-9. Ειδικότερα, ο Θρύλος έμεινε χωρίς σκορ για 6 λεπτά! Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τον Αερωπό στο +5!

«Ήρωας» ο Μπάουερ

Όμως, το σκηνικό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε. Ειδικά στα πρώτα δέκα λεπτά. Μιας και η άμυνα του Ολυμπιακού έπιασε… δουλειά. Κράτησε την ομάδα της Έδεσσας στο ένα γκολ. Επιπλέον, ο Ολυμπιακός έγινε πιο επικίνδυνο επιθετικά. Διότι μπήκε στην… εξίσωση και ο Βέμπερ με δύο γκολ. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει ο Θρύλος σερί 6-1 και να ισοφαρίσει σε 17-17 (39:10) με το πέναλτι του Παπαδόπουλου. Στη συνέχεια, η ένταση ήταν μεγάλη. Ωστόσο αυτά που δεν άλλαζαν ήταν τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού και οι κακές επιλογές.  Παρότι προηγήθηκαν δύο φορές, 19-18 και 20-19 με τα γκολ του Βέμπερ (44:26, 47:26), δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα.

Η ομάδα της Έδεσσας έκανε το 20-21, όμως ισοφάρισε ο Πασσιάς (21-21) και πήρε… κεφάλι (22-21) με τον Νιοκάς (55:11). Όμως, ξανά κακές επιθετικές επιλογές. Ο Δομπρής με πέναλτι πέτυχε το 23-22 στο 58:35. Αν και φάνηκε να τελειώνει το ματς με την άμυνα που έβγαλε ο Ολυμπιακός, η τελευταία του επίθεση χάθηκε. Έτσι αναγκάστηκε να παίξει άμυνα. Σε «νεκρό» χρόνο ο Αερωπός κέρδισε πέναλτι. Αλλά ο Αυστριακός γκολκίπερ απέκρουσε την εκτέλεση του Κωστακίδη. Με… ήρωα τον Μπάουερ.

Τα πεντάλεπτα:  1-3, 4-3, 7-7, 9-10, 9-14, 11-16 (ημχ), 15-17, 17-17, 19-18, 20-20, 21-21, 23-22.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιόκας 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Μπουρζέ 1, Βέμπερ 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης 2, Μπάουερ.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Κ. Τούτσης): Κωστακίδης 5, Τσέλιος 1, Γιοβάνοβιτς, Μήγγας 3, Κράλλης 2, Σεμεντσένκο, Βέρεμτσουκ, Κουκουτζίδης 4, Μποτσκάρεφ 2, Γιαννούσης, Μπούλκιν 2, Γεωργαλής , Παπαγιάννης 3.

Διαιτητές: Καρυδάκης – Γιακαλής, Κόκκινες: Κανδύλας (3 δίλεπτα, 55:20) – Σεμετσένκο (42:33), Μπούλκιν (3 δίλεπτα, 45:30), Δίλεπτα: 3 – 4 , Πέναλτι: 4/6 – 1/2 .