ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Επέβαλαν τον νόμο τους!

Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε της Νίκης Λευκάδας με 67-53 ζευγαρώνοντας τις επιτυχίες της στην Α1.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η νταμπλούχος ομάδα μπάσκετ του Ολυμπαικού την αναμέτρησή της με την Νίκη Λευκάδας

Μετά τις διαδοχικές εκτός έδρας νίκες σε πρωτάθλημα και ΕuroCup με Παναθηναϊκό και Μπεσίκτας αντίστοιχα η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε εύκολα της ομάδας των Επτανησίων με 67-53 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο Θρύλος που αγωνίστηκε χωρίς τις τραυματίες, Εβίνα Μάλτση και Αφροδίτη Κοσμά, δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας της Λευκάδας και πλέον στρέφει εξ’ ολοκλήρου την προσοχή του στο σπουδαίο παιχνίδι που ακολουθεί με την Ρίγα. Η αναμέτρηση με την ομάδα της Λετονίας θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη (25/10) και ώρα 18:00 στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας και εκεί ο Θρύλος θα διεκδικήσει την 3η νίκη του στη διοργάνωση που θα τον καταστήσει φαβορί για την κατάληψη της 1ης θέσης.

Από κει και πέρα όσον αφορά το ματς με τη Νίκη Λευκάδας οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα από την αρχή ως το φινάλε. Στο 1ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-13 και με το επιμέρους 13-11 πήγε με 37-24 μπροστά στο ημίχρονο. Το φινάλε της 3ης περιόδου βρήκε τις «ερυθρόλευκες» μπροστά στο σκορ με 51-39 για να έρθει το τελικό 67-53 στην τελευταία περίοδο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Μάζιτς 3 (1 τριπ.), Σταμάτη 3 (1 τριπ.),  Σπυριδοπούλου 7 (1 τριπ.), Χατζηνικολάου 10, Μπαλτά, Καλτσίδου 6 (1 τριπ.), Νικολοπούλου 13 (3 τριπ.), Χαλιβέρα, Σωτηρίου 6 (1 τριπ.), Άντερσον 6 , Μακόλι 13

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Νίκος Δουβίτσας): Σπηλιώτης 5 (1 τριπ.), Τελίδου 3 (1 τριπ.), Τσινεκέ 21 (1 τριπ.), Γουάϊτιντ 16, Αρώνη, Τσαμπούρη  , Μπάρκα Αθ., Νταναμ 2 , Τσέρου 1, Μπάρκα Μ., Κοντογεωργίου 3 (1 τριπ.)