ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Άνετος ο Ολυμπιακός και «δύο στα δύο» στον όμιλο!

Νέα νίκη για τους νταμπλούχους Ελλάδας, 13-9 τη Σπαντάου και τώρα το μυαλό στην Γιούγκ.
Αν το ματς κρατούσε τέσσερα λεπτά, τα πρώτα τέσσερα λεπτά του ματς, τότε η Σπαντάου θα είχε το πάνω-χέρι και τον πρώτο λόγο για να νικήσει στο ματς. Αλλά μετά από αυτό το “μουδιασμένοι” ξεκίνημα, όπου η γερμανική ομάδα έδειξε να ελέγχει το ματς, η συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου βρήκε ρυθμό, άρχισε να παίζει πιο έξυπνα, πιο μυαλωμένα, ενώ και η άμυνα ξεκίνησε να κλείνει και να μην επιτρέπει στους παίκτες της Σπαντάου να απειλούν με καλές προϋποθέσεις την εστία του Ζερδεβά.

Αποτέλεσμα ήταν να γυρίσει ο Ολυμπιακός το ματς. Ως το τέλος του ημιχρόνου, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του ματς. Έκαναν σερί 7-1, επιβάλλοντας πλήρως το παιχνίδι τους, με την Σπαντάου να μην μπορεί να ακολουθήσει το τέμπο των παικτών των νταμπλούχων Ελλάδας. Η μπάλα γύριζε σωστά, οι επιλογές στην επίθεση ήταν οι ενδεδειγμένες και το ημίχρονο έληξε 8-4 για το Θρύλο. Με το δεύτερο οκτάλεπτο να είναι το καλύτερο για τον Ολυμπιακό.

Η συνέχεια ήταν σημαντική, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” είχαν βρει ρυθμό. Μπήκαν δυνατά και στο τρίτο οκτάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τα πέντε γκολ (10-5) με τον Πρέκα να βρίσκει δίχτυα 1:22 για το φινάλε του τρίτου οκταλέπτου. Το μόνο που άλλαξε ως το τέλος της περιόδου ήταν η διαφορά στο σκορ, με την γερμανική ομάδα να μειώνει σε 10-6.

Η τελευταία περίοδος συνδυάστηκε με τη Σπαντάου να επιστρέφει στο ματς. Ένα γρήγορο 2-0 από τους Γερμανούς που πλησίασαν σε 10-8. Η συνέχεια, όμως, ήταν διαφορετική. Μετά το “μούδιασμα” και τις φωνές του Βλάχου, οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν και με δύο δικά τους γκολ έφεραν το ματς και πάλι στο +4 (12-8) και εκεί το ματς ουσιαστικά τελείωσε με τον Θοδωρή Βλάχο και τους παίκτες του να στρέφουν την προσοχή του στην αυριανή σπουδαία αναμέτρηση με την Γιούγκ.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-5, 2-2, 3-3.

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ρέστοβιτς (περιφέρεια, 6:33), 2-0 Γιένγκλινγκ (περιφέρεια, 4:50), 2-1 Αργυρόπουλος (π/π, 2:42), 3-1 Ρέστοβιτς (π/π, 1:59), 3-2 Ίρβινγκ (περιφέρεια, 1:36), 3-3 Γενηδουνιάς (π/π, 0:01)

2ο οκτάλεπτο: 3-4 Μουρίκης (π/π, 6:01), 3-5 Δερβίσης (κόντρα, 5:00), 4-5 Χόλοντ (π/π, 4:36), 4-6 Κάκαρης (φουνταριστό, 2:31), 4-7 Αργυρόπουλος (φουνταριστό, 1:36), 4-8 Καπότσης (π/π, 0:40)

3ο οκτάλεπτο: Χόλοντ 5-8 (πέναλτι, 7:36), 5-9 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 2:47), 5-10 Πρέκας (περιφέρεια, 1:22), 6-10 Χόλοντ (περιφέρεια, 0:36)

4ο οκτάλεπτο: 7-10 Ρέστοβιτς (περιφέρεια, 5:44), 8-10 Ντέντοβιτς (φουνταριστό, 5:01), 8-11 Ίρβινγκ (περιφέρεια, 4:43), 8-12 Αργυρόπουλος (κόντρα, 2:25), 9-12 Χόλοντ (π/π, 2:00), 9-13 Καπότσης (περιφέρεια, 0:36)

Σπαντάου (Πέταρ Κοβάσεβιτς): Μπάκσα, Σαουνταντιέ, Γκίλεν, Κάγκαλι, Ζόβιτς, Γιένγκλινγκ 1, Στρελέζκι, Ντέντοβιτς 1, Σταμ, Χόλοντ 4, Ρέστοβιτς 3, Πιέσιβατς, Βέρνετ Σβέιμερ.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Αργυρόπουλος 3, Πρέκας 1, Δερβίσης 1, Κάκαρης 1, Μουρίκης 1, Καπότσης 2, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 2, Γαλανόπουλος