Μάγκικη ΘΡΥΛΙΚΗ πρόκριση

Ένας απίθανος Ολυμπιακός. Μια ομάδα που έκανε κατάθεση ψυχής στο Ρέντη. Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι τέλους. Ανέτρεψε την ήττα 3-1 σετ στη Σύρο, νίκησε 3-0 τον Φοίνικα και έστειλε το ματς στο «χρυσό» σετ. Αλλά και εκεί έκανε μια ακόμη ανατροπή, αφού βρέθηκε πίσω με 12-10 στο σκορ. Ωστόσο έκανε νέο come back και τελικό το κατέκτησε. Έτσι πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Μάγκικη ΘΡΥΛΙΚΗ πρόκριση.

Με μπλοκ και σερβίς

Δύο στοιχεία έκριναν το πρώτο σετ και έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 1-0 σετ. Αυτό ήταν το μπλοκ, αλλά και οι άσσοι του Ιντάλγκο. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά δύο πόντων (5-3) με τον Κουμεντάκη, μετά το αρχικό 3-3. Στην εκκίνηση του σετ ο Στερν έδωσε πόντους (5 στο πρώτο), ενώ εξίσου αποτελεσματικός ήταν ο Ιντάλγκο. Με τον Κουβανό να έχει 2 μπλοκ, αλλά και 3 άσσους και 8 πόντους συνολικό. Έτσι, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 14-9, αλλά και 20-13, για να τελειώσει το σετ με τα σερβίς του Σαλβαδόρ.

Επίθεση και λάθη

Το σκηνικό στο δεύτερο σετ ήταν διαφορετικό. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν πήραν πόντο από το μπλοκ. Αντίθετα, εκεί πήρε 4 πόντους ο Φοίνικας. Ωστόσο, οι παίκτες του Τζουλιάνι ήταν πιο aggressive! Μια και πήραν 15 πόντους από την επίθεσή τους. Ακόμα, όμως, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη που έκαναν οι Συριανοί. Διότι ο Ολυμπιακός πήρε 9 πόντους με αυτόν τον τρόπο. Αν και ο Φοίνικας προηγήθηκε 8-6 με τον άσσο του Ιερεθουέλο, ο Θρύλος το γύρισε μετά τους 12 πόντους, όταν και προηγήθηκε 14-13. Οι άσσοι του Στερν (20-16) και του Ιντάλγκο (22-17) έδειξαν να τελειώνουν το σετ. Αλλά οι Συριανοί γύρισαν και προηγήθηκαν 24-23. Με το μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και τη χαμένη επίθεση του Κλίκενμπεργκ ήρθε το 26-24 και το 2-0.

ΘΡΥΛΙΚΗ ανατροπή

Ως το 9-9 του τρίτου σετ, καμία εκ των δύο ομάδων δεν είχε ξεχωρίσει. Όλα ήταν ανοικτά ως εκείνο το σημείο για την έκβασή του. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 4-0 και βρέθηκαν στο 13-9. Με το μπλοκ να δίνει πόντους στο καίριο σημείο του σετ. Ο Στερν έδωσε… αέρα 7 πόντων (18-11). Δύο διαδοχικοί πόντοι του Παγένκ έφεραν το σκορ στο 21-15. Αν και η διαφορά έφτασε σουτ 6 (23-17), ο Φοίνικας μείωσε σε 23-20. Στη συνέχεια, ο Ιντάλγκο τέλειωσε το σετ με 25-21 και έστειλε το ματς στο «χρυσό» σετ.

Μάγκικη πρόκριση

Τεράστια «μάχη» έγινε ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Φοίνικα στο «χρυσό» σετ. Ο Ολυμπιακός με το πλασέ του Κουμεντάκη και το μπλοκ του Λινάρδου προηγήθηκε 6-3. Ένας ακόμη πόντος του Κουμεντάκη έκανε το 7-4. Όμως, δύο διαδοχικά λάθη των «ερυθρόλευκων» έκαναν το σκορ 7-6. Ωστόσο, με μπλοκ ο Ολυμπιακός απέκτησε ξανά διαφορά 3 πόντων (9-6). Αλλά το ματς είχε ακόμη πολύ… δρόμο. Διότι δύο συνεχόμενα λάθη της ομάδας του Τζουλιάνι έδωσαν την ευκαιρία στον Φοίνικα να επιστρέψει στο ματς και να προσπεράσει με σερί 5-0. Μιας και οι δύο άσσοι του Μιχάλοβιτς έκαναν το σκορ 10-12. Ο Στερν ισοφάρισε και ο Τράβιτσα με μπλοκ έκανε το 13-12. Αν και ο Θρύλος έφτασε σε ματς μπολ με το μπλοκ άουτ του Στερν (14-13), έχασε την πρώτη ευκαιρία. Αλλά ο Σλοβένιος διαγώνιος το πήρε πάνω του και τέλειωσε το σετ και το ματς με 16-14. Μάγκικη ΘΡΥΛΙΚΗ πρόκριση.

Τα σετ 3-0 σε 1.31: 25-17, 26-24, 25-21, Χρυσό σετ: 16-14

• 1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-17
  • 2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 26-24
  • 3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-21
  • «Χρυσό» σετ: 5-3, 10-7, 10-12, 16-14

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου από 5 άσσους, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Στερν 22 (19/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (16/30 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (9/26 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ. – 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ. 57% υπ. – 48% άριστες), Χανδρινός, Ζουπάνι.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 13 (9/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 2 (2 μπλοκ, 100% υπ. – 100% άριστες), Ιερεθουέλο 7 (2/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κλίκενμπεργκ 8 (8/22 επ., 55% υπ. – 50% άριστες), Φρομ 10 (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 27% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ. 39 % υπ. – 39 % άριστες), Σωνάκης, Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης 2 (2/4 επ., 100% υπ. – 50% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (2/2 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Παλαιολόγος.