Κυρίαρχος!

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναιτωλικού με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι για την 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και ουσιαστικά προκρίθηκε στον επόμενο γύρο, χάρις στα γκολ των Μπρούμα-Βρουσάι και Σισέ. Σοβαροί και μετρημένοι οι Πειραιώτες με τον Μαρτίνς να δοκιμάσει, εκ νέου, τον Ανδρούτσο σε ρόλο δεξιού μπακ, ενώ κορυφαίος ήταν ο Βρουσάι.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με 4-2-3-1  και τους Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια με τετράδα στην άμυνα  τους Ανδρούτσο-Σισέ-Αβραάμ και Χολέβα. Μπουχαλάκης-Πεπε δυάδα στα χαφ και 10 άρι τον Τιάγκο. Μπρούμα-Βρουσάι στα άκρα και τον Χασάν φορ.

Το ματς: Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο και με ένταση με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας αλλά και καλή ανάπτυξη, κάτι το οποίο προσέφερε ο Τιάγκο Σίλβα  που με την ποιότητα και την ψυχραιμία τουκράταγε τη μπάλα όταν έπρεπε αλλά και έδινε κάθετες μπαλιές.

Το ..Αχαστο του Χασάν και ο Μπρούμα

Ο Μπρούμα ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος και από αυτόν ξεκίνησε η  πρώτη καλή φάση στο 12, όταν λίγο έξω από την περιοχή πέρασε κάθετη για τον Χασάν που δεν μπόρεσε να πιάσει “γεμάτο” το σουτ στην έξοδο του Μελίσσα με αποτέλεσμα ο κίπερ των γηπεδούχων να μπλοκάρει.

8 λεπτά αργότερα έγινε το γκολ. Ο Μπουχαλάκης έβγαλε ωραία για τον Χολέβα,  που πρόλαβε την μπάλα πριν βγει άουτ βγάζοντας σέντρα, ο Περέιρα έδιωξε ασχημα και ο Βρουσάι υποδέχτηκε τη μπάλα βγάζοντας τη για τον Μπρούμα που έκανε ένα άπιαστο σουτ για το γκολ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τιάγκο, σε μία από τις κάθετες που έβγαλε, έδωσε για τον σκόρερ που μπήκε ανάμεσα στο αμυντικό δίδυμο του Παναιτωλικού και πλάσαρε τον Μελίσσα στην έξοδο αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να βγεί επιθετικά είτε με ανεβάσματα  του Τζανακάκη, είτε του Αζαντι , αλλά δεν έμπαινε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και αυτό ήταν κάτι που έψαχνε λύση ο Δέλλας  χωρίς όμως επιτυχία. Μία φορά που πήγε να δημιουργηθεί θέμα(38) από σέντρα του Τζανακάκη , ο Αλβαρες πιέστηκε απο τον Ανδρούτσο και έκανε τελείωμα με το τακουνάκι χωρίς να βρει στόχο.

“Νωθρή” επανάληψη

Στο β ημίχρονο , ο ρυθμός έπεσε. Ο Παναιτωλικός έγινε ακόμα πιο “σφιχτός” αμυντικά ,με τον Δέλλα να ψάχνει γρήγορες αντεπιθέσεις με την είσοδο του Μπαρμπόσα και τον Ολυμπιακό  να ψάχνει χωρίς επιτυχία τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα των Αγρινιωτών τουλάχιστον στο πρώτο τέταρτο.

Απλά Βρουσάι

Και εκεί που το μόνο που κρατούσε σε εγρήγορση τους παίκτες ήταν η βροχή, στο 62, ο Ραντζέλοβιτς, που πήρε τη θέση του Μπρούμα, απελευθέρωσε εξαιρετικά τη μπάλα για το Overlap του Ανδρούτσου που έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Χασάν νικήθηκε από τον Μελίσσα αλλά στην επαναφορά  ο Βρουσάι από κοντά, σκόραρε.

O Παναιτωλικός  έκανε την καλύτερη του φάση  στο 82 με την κίνηση προς τον άξονα του Ντάλτσιο και σουτ που η μπάλα έφυγε άουτ, τρία λεπτά αργότερα, όμως , ήρθε το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού από το φάουλ του Πέπε που έστειλε τη μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Σισέ που με κεφαλιά έκανε το 3-0.

MVP:  Ο Βρουσάι ήταν ο κορυφαίος  ντων Πειραιωτών με γκολ και ασίστ και εξαιρετική παρουσία

Ο αδύναμος κρίκος: Δεν υστέρησε κάποιος

Η στιγμή: Στην ουσία είναι το γκολ του Μπρούμα που ήρθε λίγο μετά την ευκαιρία του Χασάν.

Ο Ρέφερι:  Δεν έκανε κάποιο λάθος ο Τσέτιλας.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας – Μαλής, Βάντερσον, Τζανακάκης, Περέιρα – Τσιγγάρας, Λιάβας – Άλβαρες(59 Μπαρμπόσα), Γιάκολις, Αριγίμπι(74 Ντάλσιο) – Αζάντι((59 Ματσόλα-78 Mανθάτης).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Παπαδόπουλος, Σισέ, Χολέμπας, Μπουχαλάκης(60 Σουρλής), Πέπε, Βρουσάι(72 Λοβέρα ), Μπρούμα(60 Ραντζέλοβιτς), Σίλβα(72 Κάιπερς), Χασάν(68 Σουντανί)