ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Θα το σηκώσει μπροστά στον κόσμο του

Το πρώτο ματς-μπολ τίτλου ο Ολυμπιακός το έχασε. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν απόδοση ανάλογη με τους δύο πρώτους τελικούς. Έτσι, η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη νίκη στη σειρά και μείωσε σε 2-1. Την άλλη Δευτέρα, 23 Μαΐου, ο τέταρτος τελικός. Θα το σηκώσει μπροστά στον κόσμο του.

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» τα λάθη

Ο Θρύλος δεν ξεκίνησε καλά το ματς και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με δύο γκολ, 4-2, στο 6′. Αλλά κατάφερε με πάθος στην άμυνα και αποφασιστικότητα στην επίθεση να ισοφαρίσει 6-6 με τον Καραμπουρνιώτη (13′). Όμως, το κακό για την ομάδα του Καρασαββίδη στη συνέχεια ήταν τα λάθη. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν 7 στο πρώτο ημίχρονο κι αυτό τους στοίχησε. Η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει ένα επί μέρους 3-0 και να βρεθεί στο 9-6 (16′). Ο Θρύλος επέστρεψε στο ματς στα τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους (σ.σ: από 11-8 σε 12-11), αλλά ο Λέμος με μια ατομική ενέργεια διαμόρφωσε το 13-11, 4” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση

Το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό. Η επίθεση «κόλλησε», ενώ παράλληλα και η άμυνα δεν είχε αποτελεσματικότητα ανάλογη με τα προηγούμενα ματς. Έτσι η ΑΕΚ, ξέφυγε με 5 γκολ (16-11) στο 35′ και με 6 γκολ (19-13) στο 39′.  Ο Θρύλος έφτασε τα 11 λάθη, έναντι των 7 της ΑΕΚ. Είναι αξιοσημείωτο πώς τα 4 κλεψίματα που είχαν οι «ερυθρόλευκοι», έναντι των τριών των «κιτρινόμαυρων», δεν βοήθησαν στην τελική. Μια ακόμα διαφορά σε σχέση με τους δύο πρώτους τελικούς ήταν πώς οι αποκρούσεις ήταν 6/5 για τον Ολυμπιακό. Μόλις μία παραπάνω κι αυτό μέτρησε. Στο 25-19 (49′) ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του. Μείωσε σε 25-23 με τον Μπάγιο στο 59′, αλλά δεν είχε χρόνο για κάτι περισσότερο και ηττήθηκε 26-23. Θα το σηκώσει μπροστά στον κόσμο του.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-6, 10-8, 12-8, 13-11 (ημιχ.) 16-11, 20-14, 22-17, 25-20, 25-21, 26-23.

ΑΕΚ (Αλ. Αλβανός): Αραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 2, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 4, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Μόγια 1, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε, Καλόμοιρος, Κεδέρης 6.

Ολυμπιακός (Γ. Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 4, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 1, Οστρούτσκο 3, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 1-1, Πέναλτι: 3/3 – 4/5.