ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Κυρίαρχος του Πειραιά (video)

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες χωρίς να συναντήσουν κανέναν πρόβλημα διέλυσε με 0-3 τον Πόρφυρα στο «Π.Σαλπέας».

Οι νταμπλούχες Ελλάδας πέρασαν νικηφόρα από το Σαλπέας, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-15, 25-11, 25-12) με εξαιρετική απόδοση σε άμυνα και μπλοκ, πραγματοποιώντας ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση. Οι δυο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες και στην ευρωπαϊκή τους πρεμιέρα, για την τρέχουσα αγωνιστική σεζόν, την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου, στην αναμέτρηση που θα διεξαχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», με τις «ερυθρόλευκες» να είναι τυπικά φιλοξενούμενες

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 3-0, με τον Ολυμπιακό να απαντάει άμεσα, μειώνοντας αρχικά σε 3-2, πριν ισοφαρίσει σε 4-4. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, πέρασαν μπροστά με 6-5, με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να συμβαδίζουν στο σκορ. Ένα «ερυθρόλευκο» σερί 4-0, διαμόρφωσε το 11-9 και το συν δυο του Ολυμπιακού, στο πρώτο σετ, το οποίο όσο κυλούσε, οι νταμπλούχες Ελλάδας, έβρισκαν ρυθμό, φτάνοντας στο 18-13. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-15 και το 1-0 στον αγώνα για τον Ολυμπιακό. Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο για τον Ολυμπιακό, που μετά το 3-2 των πρώτων φάσεων, έφτασε στο 22-9 και στο 25-11, για το 2-0 στον αγώνα. Το τρίτο σετ ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και τις Πειραιώτισσες, να έχουν πατημένο το πόδι στο γκάζι, τρέχοντας ένα σερί 5-0. Η ανωτερότητα τους ήταν αδιαμφισβήτητη και το 25-12 ήρθε φυσιολογικά, για το 3-0 στον αγώνα.

Τα σετ: 0-3 σε 1:02, 15-25, 11-25, 12-25