Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εκκωφαντικός Θρύλος

Επανήλθε στις εντυπωσιακές εμφανίσεις ο Ολυμπιακός συντρίβοντας το Περιστέριμε 57-92 και σφράγισε θέση στα ημιτελικά των πλέι – οφ όπου θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα.

Στις πειστικές εμφανίσεις και τις ευρείες νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός συντρίβοντας το Περιστέρι εκτός έδρας με 92-57 και τσέκαρε εμφατικό τρόπο το εισιτήριο στα ημιτελικά των πλέι – οφ.
Εκεί όπου θα τεθεί αντιμέτωπος του Προμηθέα, έχοντα ςπάντα το πλεονέκτημα έδρας.

Με δίψα, αποφασιστικότητα και διάθεση να … καθαρίσει από νωρίς την νίκη και την πρόκρισή του στα ημιτελικά των πλέι – οφ μπήκε ο Ολυμπιακός στο παρκέ του κλειστού της οδού Κένεντι
Προηγήθηκε 0-6 με δύο τρίποντα από Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ, ενώ ο Ουόκαπ με τον ίδιο τρόπο, για 3 από την κορυφή, σκόραρε για το 2-9. Ο Βεζένκοβ, μετά από υπέροχη συνεργασία και ασίστ του Φαλ, έκανε το σκορ 2-12, βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά με διψήφια διαφορά. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τους Ντόρσει και Σλούκα έφτασαν τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 13-26 στο 9’ πριν ο Λαρεντζάκης με τρίποντη βόμβα γράψει το 13-29 του πρώτου δεκαλέπτου
Ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και με μεγάλη όρεξη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, κόβοντας για τα … καλά τον βήμα στους γηπεδούχους. Δύο διαδοχικά τρίποντα από τους ΜακΚίσικ και Σλούκα, ένα δίποντο του Βεζένκοφ και μια βοή του Χασάν Μάρτιν έφεραν τον δείκτη του σκορ στο 15-35 στο 13’
Ο Σλούκας και πάλι για 3 έκανε το 15-38 και ο Ουόκαπ, από ασίστ του Έλληνα γκαρντ, έφερε το σκορ στο 17-43. Σε εκείνο το σημείο μπήκε ο Ζαν Σαρλ στην … εξίσωση σκοράροντας τους 6 από τους επόμενους 8 πόντους του Ολυμπιακού, και με ωραίες κινήσεις. Ο Σλούκας ήταν εκείνος που πέτυχε τους άλλους δύο (έφτασε τους 10), διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου στο 22-51.
Με … τέρμα το γκάζι!
Με διάθεση να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην διαφαινόμενη επικράτησή του μπήκαν οι Κυπελλούχοι Ελλάδας και στο τρίτο δεκάλεπτο δείχνοντας αποφασισμένοι να πιστοποιήσουν την ανωτερότητά τους.
Με ένα 0-5 σερί στο τρίτο δεκάλεπτο, ανέβηκε η διαφορά και πάνω από τους 30 πόντους, μετά από καλάθια του Βεζένκοβ, του Ουόκαπ και μία βολή του Φαλ. Ο Γκίελο σκόραρε για 3 για το 25-56 και ο Ντόρσεϊ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 25-59. Μετά από υπέροχη επίθεση και ασίστ του Παπανικολάου, ο Βεζένκοβ αμαρκάριστος κάτω από το καλάθι έκανε το 28-61 και ακολούθησε 4-0 σερί για το Περιστέρι. Ο Πετεγουέι με 2/2 βολές και ο Μωραΐτης στον αιφνιδιασμό έκαναν το 32-61.
Όμως οι «ερυθρόλευκοι» μ’ ένα σερί 0-9 με βολές από Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ, ένα τρίποντο του Παπανικολάου από ασίστ Φαλ και ένα κάρφωμα του Φαλ από ασίστ Παπανικολάου. Και κάπως έτσι πήγε η διαφορά στο +38 (32-70)!

Ο νεαρός Φύτρος έβαλε τέλος στο σερί του Ολυμπιακού, κάνοντας το 34-70, με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει από κοντά για το 34-72. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 36-74, με τις βολές του Γκίελο και το καλάθι από κοντά του Μάρτιν.

Από εκεί και έπιτα το ματς απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.
Με τους Πρίντεζη να Μάρτιν να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασνα τη διαφορά στους 40 πόντους στο 32’ (41-81).
Οι γηπεδούχοι με τους Μπράουν και Σταυρακόπουλο μείωσαν σε 50-83 στο 34’ για να συνεχίσιε ο Μάρτιν να συνδέεται με το αντίπαλο καλάθι για το τελικό 57-92.
Τα δεκάλεπτα: 13-29, 22-51, 36-74, 57-92.