Ο Παγένκ στο δρόμο για Παρίσι

Σε ρυθμούς Ολυμπιακών Αγώνων κινείται η Σλοβενία. Καθώς η εθνική ομάδα βόλεϊ Ανδρών συμμετέχει στο Προ-Ολυμπιακό τουρνουά. Ειδικότερα στον όμιλο που διεξάγεται στο Τόκιο. Επιπλέον έχει ξεκινήσει δυνατά το τουρνουά. Μιας και μετρά τρεις νίκες ισάριθμες αναμετρήσεις. Επίσης, ο κεντρικός του Θρύλου έχει ενεργό ρόλο στην ομάδα του. Ο Παγένκ στο δρόμο για Παρίσι.

Ο Παγένκ στο δρόμο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Πράγματι, η Σλοβενία έχει πολύ καλή παρουσία στο Προ-Ολυμπιακό μέχρι στιγμή. Εξάλλου πρόσφατα πήρε και το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Επιπλέον, στο τουρνουά στο Τόκιο οι Σλοβένοι δείχνουν τις δυνατότητές τους. Για την ακρίβεια έχουν μπει ιδανικά. Μιας και έχουν πετύχει 3 νίκες σε ισάριθμα ματς. Πιο συγκεκριμένα, νίκησαν 3-0 σετ την Τυνησία και την Τουρκία, αλλά και 3-1 σετ την Φινλανδία.

Επίσης, αυτός ο όμιλος έχει ενδιαφέρον. Καθώς μετέχουν ακόμα οι ΗΠΑ και η Σερβία που διεκδικούν ακόμα το εισιτήριο της πρόκρισης. Βέβαια, η Σλοβενία δείχνει πολύ καλή παρουσία. Ακόμη έχει αξία το γεγονός ότι ο Αλέν Παγένκ είναι σταθερός και αποτελεσματικός. Διότι έχει μέσο όρο 8 πόντους στα τρία πρώτα ματς! Ο Παγένκ στο δρόμο για Παρίσι.

Η παρουσία του Παγένκ στο Προ-Ολυμπιακό

Στο ματς Σλοβενία – Τυνησία είχε 10 πόντοι (7 από επίθεση, 2 άσσοι, 1 μπλοκ). Στη συνέχεια, κόντρα στην Τουρκία 7 πόντους (5 από επίθεση, 1 άσσος, 1 μπλοκ). Επίσης, με την Φινλανδία πέτυχε 7 πόντους (σ.σ.: 6 από επίθεση και 1 μπλοκ). Άρα κατά μέσο όρο έχει 8 πόντους με 1 άσσο και 1 μπλοκ! Άρα πάρα πολύ καλές εμφανίσεις στα τρία πρώτα ματς του Προ-Ολυμπιακού. Κατά συνέπεια, αποδεικνύει την ποιότητά του. Όπως και ότι είναι κομβικός παίκτης.