Κυρίαρχος κόντρα στην Μπάγερν ο Θρύλος

Το redaroume, σας θυμίζει τι έγινε στο παρελθόν στα έξι παιχνίδια του Ολυμπιακού με την Μπάγερν.

Μία αρκετά καλή παράδοση έχει «χτίσει» ο Ολυμπιακός στα παιχνίδια με την Μπάγερν Μονάχου στην Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν συναντήσει τους Βαυαρούς σε τρεις διαφορετικές σεζόν και μετρούν σε έξι αγώνες πέντε νίκες και μία μόλις ήττα.

Σε ότι αφορά τους αγώνες που έχουν γίνει στην Γερμανία, ο Ολυμπιακός έχει 2/3, με την πρώτη νίκη να καταγράφεται με τον Γιώργο Μπαρτζώκα στον πάγκο, ενώ επί ελληνικούς εδάφους οι πειραιώτες έχουν 3/3. Η μοναδική ήττα έγινε πέρυσι στην «Audi Dome», όπου οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν αρκετά σημαντική υπέρ τους διαφορά στο τέλος και με τον αυριανό αντίπαλο, Γουέιντ Μπόλντγουϊν, να πραγματοποιεί μία από τις ελάχιστες καλές εμφανίσεις του με την φανέλα του Ολυμπιακού.

Θυμίζουμε, πως φέτος οι δύο ομάδες, τέθηκαν αντιμέτωπες και στο φιλικό τουρνουά της Βαλένθια, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 82-68 (Μάρτιν 13, Λαρεντζάκης 13/Λούτσιτς 11, Τόμας 10) και να κατακτά την τρίτη θέση.

Αναλυτικά οι αγώνες των δύο ομάδων:

Αναλυτικά:

Σεζόν Φάση Αναμέτρηση Σκορ Σκόρερ
2013-14 Κανονική Περίοδος Ολυμπιακός – Μπάγερν Μονάχου 88-83 Ντάνστον 19, Λοτζέσκι 17 / Ντιλέινι 20
2013-14 Κανονική Περίοδος Μπάγερν Μονάχου – Ολυμπιακός 103-105 Ντιλέινι 22 / Περπέρογλου 25, Σπανούλης 24
2018-19 Κανονική Περίοδος Μπάγερν Μονάχου – Ολυμπιακός 62-72 Λούτσιτς 15 / Λεντέι 12, Μιλουτίνοφ 11
2018-19 Κανονική Περίοδος Ολυμπιακός – Μπάγερν Μονάχου 89-69 Λεντέι 23, Μιλουτίνοφ 20 / Κόπονεν 15
2019-20 Κανονική Περίοδος Μπάγερν Μονάχου – Ολυμπιακός 85-82 Λο 19 / Μπόλντγουϊν 19, Μιλουτίνοφ 14
2019-20 Κανονική Περίοδος Ολυμπιακός – Μπάγερν Μονάχου 89-72 Βεζένκοφ 20, Ρούμπιτ 14 / Λούτσιτς 15