Κέρδισαν τον Πρωταθλητή!!!

Ο ΠΑΟΚ είχε την ουσία στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα και με δύο γκολ του Ζιφκοβιτς νίκησε τον Πρωταθλητή Ελλάδας που στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερος.

Πως ξεκίνησε:  O Μαρτίνς ξεκίνησε  με 3-4-3  με τον Σα κάτω από τα δοκάρια  και τριάδα στην άμυνα τους Χολέβας- Σωκράτη-  Αβραάμ και  μπακ -χαφ τους  Ανδρούτσο-Ρεάμπτσιουκ . Στη μεσαία γραμμη Μπουχαλάκης-Εμβιλά και στην επίθεση Μπρούμα -Μασούρας στα “φτερά” και Ελ Αραμπί φορ.

Το ματς:

Ματς με πολύ γρήγορο ρυθμό το πρώτο ημίχρονο, και τον Ολυμπιακό στο πρώτο μισάωρο να εκμεταλλεύεται εξαιρετικά τα ανεβάσματα των μπακ του , ειδικά του Ρεάμπτσιουκ, και να δημιουργεί πολλά κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ που πολλές φορές είχε μπλοκαριστεί βλέποντας και τον Ελ Αραμπί να βγαίνει έξω από την περιοχή τραβώντας τον αντίπαλο του με τους Μπρούμα και Μασούρα να πατάνε περιοχή σε ρόλο φορ.. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ  προσπαθούσε να δημιουργήσει με βαθιές μπαλιές προς την άμυνα του Ολυμπιακού.

Ευκαιρίες αλλά χωρίς γκολ

Ο Μπρούμα ήταν ο  πρωταγωνιστής των δύο καλύτερων φάσεων του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος. Η πρώτη καλή φάση δημιουργήθηκε στο 10 με τον Μπρούμα σε δύο χρόνους, καθώς στην πρώτη περίπτωση γλίστρησε να μην μπορεί να σκοράρει. Ο Πορτογάλος βρέθηκε σε θέση βολής και στο 20 ο λεπτό, από το λάθος του Σβάμπ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ χτυπώντας και στο οριζόντιο δοκάρι.

Λίγο νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ είχε απειλήσει με σουτ του Αουγκούστο στην κίνηση  και τη μπάλα να περνάει άουτ. Ο γρήγορος ρυθμός και το πάνω-κάτω δεν είχε σταματημό με τον Μασούρα στο 29 να είναι σε θέση βολής και τον Πασχαλάκη να αντιδρά εξαιρετικά, κάτι που έκανε και ο Σα στο 32, όταν από το λάθος του Εμβιλά ο Σβιντέρσκι “έσπασε” τη μπάλα στον Ζιφκοβιτς που σούταρε , ο Αβραάμ του έβαλε τη κόντρα ,η μπάλα πήρε ύψος και με το ένα χέρι ο Σα έδιωξε.

Ο Ολυμπιακός είχε ακόμα μία ευκαιρία με  το τρίγωνο Ελ Αραμπί-Μασούρα-Μπρούμα να συνεργάζονται άψογα μέχρι η στιγμή που ο Μαροκινός, που ήταν σε θέση βολής αντί να τελειώσει τη φάση να προσπαθεί  να δώσει εκ νέου στον Μασούρα αλλά χωρίς επιτυχία.

Τον πλήγωσε ο Ζίφκοβιτς και η άμυνα

Το β ημίχρονο ήταν ξεκάθαρα του ΠΑΟΚ . Ο “Δικέφαλος” φάνηκε πιο συγκεντρωμένος και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός πίεζε ψηλά στην άμυνα, με τον Ζίφκοβιτς πρωταγωνιστή. Στο 49, στο Οverlap  του Ροντρίγκο και στη σέντρα που έκανε ο Αβραάμ δεν έδιωξε  καλά με τη μπάλα να φτάνει στον Ζίφκοβιτς που έκανε γεμάτο σουτ  για το 1-0.

17 λεπτά αργότερα και ενώ ο Ολυμπιακός είχε κατοχή μπάλας , αλλά χωρίς ουσία, έγινε το 2-0.  Ηταν η εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ελ Καντουρί στον Ζίφκοβιτς, ο οποίος έφυγε καθαρά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού για να περάσει και τον Σα και να κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα αλλά και αυτά του ΠΑΟΚ!

Ο Μαρτίνς φρέσκαρε την ομάδα με Καμαρά-Φορτούνη -Κάιπερς αλλά  η ομάδα δεν μπόρεσε  να δημιουργήσει αυτές τις απαραίτητες δύσκολες καταστάσεις για την άμυνα του Πασχαλάκη . Με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

MVP: Ο Σα κράτησε τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος στα δύσκολα, αλλά στο β μέρος όη η ομάδα ήταν κακή.

Ο Αδύναμος κρίκος : Μέτριο ματς στην επιστροφή του ο Αβραάμ

Η στιγμή; Το γρήγορο γκολ του ΠΑΟΚ στο β μέρος.

Ο Ρέφ: Αδιάφορος πέρασε ο Σκοπιανός.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ροντρίγο, Μπάμπα, Σβαμπ, Ντόουγκλας, Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μπρούμα, Μασούρας, Ελ Αραμπί.