ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟ

Κάθε αρχή και δύσκολη, η νίκη μετράει

Η εθνική ομάδα του Θοδωρή Βλάχου νίκησε 11-10 τη Γεωργία, στον πρώτο της αγώνα στο προολυμπιακό τουρνουά του Ρότερνταμ.

Η Ελλάδα ήταν το φαβορί στον αγώνα, αλλά δεν πήρε και τόσο εύκολα τη νίκη. Το δείχνει το τελικό σκορ. Η εικόνα του αγώνα, πάντως, δεν ήταν ανάλογη με το σκορ. Τί εννοούμε; Πώς η εθνική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο είχε το πάνω χέρι και δεν αντιμετώπισε προβλήματα σε ό,τι αφορά το σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο και έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (8-5). Με την εικόνα του ματς να δείχνει πώς είναι… κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της Ελλάδας. Όμως, το τρίτο οκτάλεπτο ήταν καταστροφικό. Εκεί όλα πήγαν στραβά, τίποτα δεν λειτούργησε σωστά.

Οι Γεωργιανοί σκόραραν πέντε φορές και το ματς γύρισε. Με την περίοδο να τελειώνει με επί μέρους σκορ 5-2 για τους αντιπάλους της Ελλάδας και την αναμέτρηση να είναι πλέον ισόπαλη 10-10. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο τελευταίο οκτάλεπτο. Αλλά η Εθνική είχε τη λύση.

Πέτυχε γκολ με τον Γιάννη Φουντούλη, προηγήθηκε ξανά 11-10 κι αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και την Ελλάδα να ξεκινά, έστω και δύσκολα, με το… δεξί το προολυμπιακό τουρνουά. Επόμενος αγώνας τη Δευτέρα, στις 17:00, κόντρα στη Βραζιλία.

Κορυφαίος της ελληνικής ομάδας ο Γιάννης Φουντούλης που σκόραρε πέντε φορές, σημειώνοντας και το νικητήριο γκολ, ενώ αξίζει να σημειωθεί πώς ο Θοδωρής Βλάχος χρησιμοποίησε από ένα ημίχρονο τους δύο τερματοφύλακες της Εθνικής, Ζερδεβά και Γαλανίδη.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 5-3, 2-5, 1-0.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς, Σκουμπάκης 1, Καπότσης, Φουντούλης 5, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1, Γαλανίδης.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Ρασμάντζε, Καβταράντζε, Νταντβάνι 1, Ιμναϊσβίλι, Μπιντάτζε, Γιέλατσα, Γιακάϊα, Σουτσιασβίλι 1, Ελέζ 4, Μαγκρακβελίτζε, Μπαράλντι 2, Βαπένσκι 2, Σουμπλάντζε.