Σαν σήμερα γράψανε ιστορία οι κοριτσάρες

Σαν σήμερα, το τμήμα γυναικείου βόλεϊ του Ολυμπιακού έγραψε την δική του ιστορία και πέτυχε  μια ακόμα ένδοξη σελίδα στην ιστορία του συλλόγου μας και την πιο χρυσή στην ιστορία του τμήματος έγραψε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που πανηγύρισε την θρυλική πρόκριση για πρώτη φορά, στον τελικό του CEV Challenge Cup χάρη στην επικράτηση με 15-13, στο χρυσό σετ στον επαναληπτικό ημιτελικό με αντίπαλο την Γενισέι Κράσνογιαρσκ. Το μεγαλείο του μεγαλύτερου πολυαθλητικού συλλόγου, συνέθεσε έναν ακόμα θρίαμβο Ολυμπιακής υπερηφάνειας καθώς το έμβλημα με τον Δαφνοστεφανωμένο έφηβο θα φιγουράρει για 6η διαδοχική χρονιά (θα είναι η 7η παρουσία)  σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης (μπάσκετ ανδρών, πόλο γυναικών, πόλο ανδρών και τώρα βόλεϊ γυναικών).

Τα κορίτσια – λιοντάρια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν “λύγισαν” στην Σιβηρία ούτε από τις συνθήκες αλλά ούτε από την ψυχρολουσία που μπορεί εύλογα να επιφέρει ένα προβάδισμα 3-0.

Κι όμως. Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται, όσο “βουνό” κι αν ακούγεται, ο Ολυμπιακός το κατάφερε και πήρε το “χρυσό” σετ του ημιτελικού απέναντι στην Γενισέι Κράσνογιαρσκ και μαζί με αυτό και το εισιτήριο για τον τελικό του Challenge Cup.

Κακό ξεκίνημα και πίσω με 2-0 σετ…

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ για να ισοφαρίσει για πρώτη φορά σε 6-6 με κόντρα επίθεση της Μαλασάϊ. Με άσσο της Χριστοδούλου οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν το πρώτο προβάδισμα στο 9-10 αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα σερί που τις έφερε μπροστά με 16-11. Στη συνέχεια η Γενισέι διατήρησε τον έλεγχο εκμεταλλευόμενη το πρόβλημα του Ολυμπιακού στην υποδοχή και έφτασε στο 24-19. Δυο σερί άσσοι της Χριστοδούλου διαμόρφωσαν το 24-21 αλλά στη συνέχεια το σερβίς της αχρηγού κατέληξε στο φιλέ και έτσι διαμορφώθηκε το 25-21 με το οποίο προηγήθηκε με 1-0 σετ η Γενισέι. Πολύ νωθρά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο σετ και βρέθηκε πίσω με -6 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (8-2). Οι «ερυθρόλευκες» δεν κατάφεραν να επανέλθουν στη διεκδίκηση του σετ το οποίο έχασαν με 25-11.

Στις λεπτομέρειες χάθηκε το 3ο σετ

Εκ διαμέτρου αντίθετη με τα δυο πρώτα σετ, ήταν η εικόνα του 3ου. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την απόδοσή του προηγήθηκε γρήγορα με 3-0 και έφτασε για πρώτη φορά μπροστά σε τεχνικό τάιμ άουτ με 8-4 μετά από πρώτο χρόνο της Λαζάρεβιτς. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν με 6-10 μπροστά αλλά οι Ρωσίδες με ένα σερί προσπέρασαν σε 11-10 και πήγαν μπροστά με 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ αουτ. Ο Ολυμπιακός απάντησε για το 16-16 στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά το σετ κατέληξε στη Γενισέι με 25-23 και έτσι το ματς οδηγήθηκε στο χρυσό σετ.

«Δόξα στα παιδιά σου Ολυμπιακέ»

Ο Θρύλος ξεκίνησε ιδανικά στο χρυσό σετ. Με επίθεση της Λαμπρούση, πρώτο χρόνο της Γιώτα και κακή επίθεση της Μάνζιουκ οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν γρήγορα με 3-0 με τον τεχνικό της Γενισέι να καλεί εσπευσμένα τάι άουτ. Η Κατερίνα Γιώτα διεύρυνε το εντυπωσιακό ξεκίνημα με μπλοκ σημειώνοντας το 4-0 υπέρ του Ολυμπιακού. Η Γενισέι μείωσε σε 2-4 αλλά με επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 2-5.  Η Ναντζέγια Μαλασάι με μπλοκ επανέφερε τη διαφορά στο +4 για τις «ερυθρόλευκες» (2-6) και με άσσο η Χριστοδούλου έγραψε το 2-7! Ακολούθησε το 3-7 μετά από άστοχο σερβίς της Χριστοδούλου και το 3-8 που ακολούθησε μετά από επίθεση της Χίπε η Γενισέι μείωσε σε 6-8. Με πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα ο Θρύλος έφτασε στο 6-9 αλλά η κεντρική του Ολυμπιακού έστειλε τη μπάλα στο φιλέ στο σερβίς που ακολούθησε για το 7-9 και μετά από κακή υποδοχή της Λαζάρεβιτς οι γηπεδούχες πλησίασαν με την Τέντοβα σε 8-9. Με άστοχη επίθεση της Χίπε στην ευθεία είχαμε για πρώτη φορά ισοπαλία σε 9-9, όμως με δύσκολη επίθεση η Λαζάρεβιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο (9-10). Η Μάντζιουκ με πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 10-10 και με άσσο η Περετιάκο  έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Γενισέι (11-10). Η Χαρέλικ διεύρυνε το ρώσικο προβάδιμα στο +2 (12-10) αλλά με δυο σερί λάθη της Γενισέι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 12-12. Με δυνατό πέρασμα της Χαρέλικ προήλθε το 13-12 αλλά η ίδια κάρφωσε στο φιλέ στη συνέχεια για το 13-13. Μετά από επίθεση άουτ της Φρόλοβα ο Θρύλος βρέθηκε σε θέση ισχύος για το 13-14 και η Τζίνα Λαμπρούση με άσσο υπέγραψε την πρόκριση στον μεγάλο ευρωπαϊκό τελικό!

Βέβαια απίστευτες σκηνές Ολυμπιακής τρέλας και λατρείας εκτυλίχθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη” εκεί που περίπου στις 10.30 το βράδυ της Δευτέρας όπου πολλοί φίλαθλοι βρέθηκαν για να υποδεχθούν τις… μέλλουσες πρωταθλήτριες Ευρώπης!

Τα κορίτσια του βόλεϊ έγιναν μάρτυρες μίας εκπληκτικής υποδοχής στην οποία δεν χωρούν και πολλά σχόλια.

Απλά παρακολουθήστε το βίντεο και θα καταλάβετε!!! Κορίτσια, πήρατε μία πρώτη γεύση του τί θα… ακολουθήσει!