ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΠΟΛΟ

Δυο στα δυο για την Εθνική

Με άγριες διαθέσεις σε ακόμα ένα παιχνίδι  και τους Φουντούλη Γεννηδουνιά αλλά και Βλαχόπουλο  σε μεγάλη ημέρα, η Εθνική  ομάδα των ανδρών επικράτησε με 12-7 της Ολλανδίας και χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βαρκελώνης.

Oι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και με τις  επιθετικές επιλογές αλλά και τις σκληρές άμυνες να πρωταγωνιστούν σε όλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου που βρήκε την γαλανόλευκη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα ασφαλείας με 6-3.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Βλάχου μπήκαν το ίδιο δυνατά  και αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Ετσι με τους Γούνα και Βλαχόπουλο  που ήταν τρομερά εύστοχος η Εθνική έκανε το 8-4 λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με την Ολλανδία να παλεύει να μην ξεφύγει η διαφορά στο σκορ.

Στην επανάληψη οι διεθνείς μας έκαναν διαχείριση δυνάμεων με τον Θοδωρή Βλάχο να κάνει αρκετές δοκιμές ενώ έδωσε την ευκαιρία σε αρκετούς παίκτες, παρόλα αυτά η διαφορά δεν έπεφτε ενώ ο πίνακας του σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου έδειχνε 11-7.

Στην τελευταία περίοδο  η Εθνική μας έριξε όλο το βάρος της στην άμυνα και με ένα γκολ από τον αρχηγό Γιάννη Φουντούλη το 12-7 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Ελλάδα – Ολλανδία 12-7 (6-3, 3-2, 2-2, 1-0)

Ελλάδα: Γενηδουνιάς, Φουντούλης 2, Καπότσης, Γούνας, Βλαχόπουλος 6
Ολλανδία: Φαν Ντε Μπουργκ, Βινκελχορστ, Λιντχουντ 2, Γκοτμακερ, Γιάνσεν