Ήττα στην… λίμνη των Ιωαννίνων

Ηττημένος έφυγε ο Ολυμπιακός από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα, πραγματοποιώντας μία κακή εμφάνιση. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 3-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα σε έναν αγώνα που έγινε κάτω από καταρρακτώδη βροχή και που δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, μιας και ο Ολυμπιακός είχε “κλειδώσει” την τρίτη θέση από την προηγούμενη αγωνιστική. Χωρίς βέβαια αυτό να δικαιολογεί την απαράδεκτη εμφάνιση και το ευρύ υπέρ του ΠΑΣ σκορ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΊΔΙ

O τεχνικός του Ολυμπιακού, Χρήστος Κόντης, ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα τον Χουτεσιώτη στο τέρμα, τον Ιγκόρ δεξιά της άμυνας, τον Χατζισαφί αριστέρα και τους Σισέ, Ένγκελς στα στόπερ. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής ως «κόφτες» οι Ταχτσίδης, Ανδρούτσος, οργανωτής ο Φορτούνης, με τον Βρουσάι αριστερά, τον Τζούρτζεβιτς δεξιά και τον Καρίμ ως φορ.

Με τον καιρό να μην διευκολύνει καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες, μετατρέποντας σταδιακά τον αγωνιστικό χώρο σε “βαρύτερο”, ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του φάση στο 3′. Ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, έβγαλε μία κάθετη μπαλιά στον Καρίμ κι ο τελευταίος από δεξιά έκανε το σουτ στο τέτ-α-τετ με τον Βελλίδη να διώχνει σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο πορτιέρο των γηπεδούχων είπε ξανά “όχι” στον Καρίμ σε τρομερό πλασέ μετά από σέντρα του Ιγκόρ Σίλβα από δεξιά.

Από εκείνο το σημείο και μετά και με την βροχή να μην σταματάει, ο αγωνιστικός χώρος άρχισε να δυσκολεύει τις προσπάθειες των παικτών και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 39ο λεπτό, όπου τα Γιάννενα δημιούργησαν μία πολύ καλή ευκαιρία. Ήταν μία σέντρα του Νικολιά που ξεγέλασε τον Χουτεσιώτη και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Κόντε στην επαναφορά να μη μπορεί να σκοράρει προ κενής εστίας.

Αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστικά καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο με το πρώτο 45λεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Με έναν ακόμη πιο βαρύ αγωνιστικό χώρο, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, προϊδεάζοντας όλους πως δεν θα μπορούσαμε να δούμε καλό θέαμα. Στο 51ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που δοκίμασε να απειλήσει μετά από σέντρα του Ανδρούτσου και κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς που όμως κατέληξε άουτ.

ΣΕ 6 ΛΕΠΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΟΛΑ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα τελικά ήταν αυτός που ευτύχησε να προηγηθεί στο 54ο λεπτό. Ο Ιγκόρ Σίλβα αρχικά παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στέλνοντάς την τελικά κόρνερ. ο Αποστολόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τζημόπουλος έπιασε ανενόχλητος μία κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 1-0. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 61′ ο ΠΑΣ διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Κόντε να κοντρολάρει την μπάλα και στην συνέχεια να σουτάρει για να νικήσει δεύτερη φορά τον Χουτεσιώτη και να κάνει το 2-0.

Από κει και ύστερα, ο Ολυμπιακός ούτε απείλησε ιδιαίτερα, ούτε έδειξε να θέλει να διεκδικήσει κάτι, αποδεχόμενος αυτό που ερχόταν. Αυτό που ερχόταν όμως έμελλε να έχει και άλλο ένα γκολ, βάζοντας το “κερασάκι” στην τούρτα της κακής εμφάνισης του Ολυμπιακού στα Γιάννενα με το ματς να ολοκληρώνεται με 3-0 νίκη του ΠΑΣ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος (83′ Μπέριος), Τσικάρσκι, Γαρουφαλιάς, Ντόλοβατς, Νικολιάς (89′ Μπουκουβάλας), Χαλκιαδάκης (83′ Βιντάλ), Κόντε.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Χουτεσιώτης, Ίγκορ, Ένχελς, Σισέ, Χατζισαφί, Ταχτσίδης, Ανδρούτσος, Φορτούνης, Βρουσάι (89′ Κωστανάσιος), Τζούρτζεβιτς (67′ Βέργος), Ανσαριφάρντ.