Aυτοκράτορας!

Μάγκικα …όμορφα και Πειραιώτικά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ  του ΠΑΟΚ, στη Θεσσαλονίκη, και πλέον είναι μία ανάσα από το να σηκώσει την κούπα στο “Μελίνα Μερκούρη”.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες, αρχικά, να έχουν  ισορροπία στο  σκορ  ,με τον ΠΑΟΚ να περνάει 7-5, αλλά τους “Ερυθρόλευκους” να αντιδρούν  και με τον Αλεξίεφ να βάζει δύσκολα στο σερβίς  και τους υπόλοιπους να είναι εξαιρετικοί στις αντιδράσεις σε άμυνα και επίθεση , κατάφεραν να ποεράσουν μπροστά με 7-9 και απο κει και πέρα κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο του  αγώνα με διαφορά από ένα μέχρι  τρεις πόντους (10-12, 13-16, 16-19) ,ενώ όσο πέρναγε η ώρα ο Ολυμπιακός αύξανε τη διαφορά  που έφτασε ακόμα και τους  έξι πόντους με το σετ να “τελειώνει”  με καρφί του Αλεξίεφ.

Και στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ μετά από το …χέρι -χέρι των πρώτων πόντων  έφτασε να προηγείται με 8-6,αλλά μετά το πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ(8-6) , οι Πειραιώτες γύρισαν την κατάσταση και με ένα σερί 5-0 ,πήγαν στο 8-11.  Οι Πειραιώτες παίζοντας απίστευτα μυαλωμένα και με ισορροπία στο παιχνίδι ,αλλά και πέρα των Ντρζίγκα,Αλεξίεφ  και  Οιβάνεν ,υπήρχε ο εξαιρετικός Ράουντερβάιγκ που έκανε πάρτι.

Από το 11-15, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση (14-15), αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε τρόπο να είναι μπροστά στο σκορ και να ελέγχει το ματς οριακά μεν ,αλλά το έλεγχε. Καθοριστικό σημείο ήταν ένα μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Ράουντερβάιγκ για το 20-22 με το Ντρζίγκα να κερδίζει μπλοκ άουτ για το   23-25.

Στο τρίτο σετ,ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με  2-7, ένα μικρό χαλάρωμα έφερε το 8-8 και εν συνεχέια το 9-8 . Δύο πόντοι απο τον Ανδρεάδη(μπλοκ άουτ και   πρώτος χρόνος έφεραν το 10-12., με τον ΠΑΟΚ να βγάζει ζωή με τον Ουτσίκοφ (14-14),αλλά  ο Ολυμπιακός έβγαλε ποιότητα  και με Οιβάνεν,Αλεξίεφ ηγέτες έφτασε στο 14-20 και αυτό που ήθελε ο Μουνιοθ ήταν οι παίκτες του να είναι ήρεμοι και ελέγχοντας το ματς να φτάσουν  στη νίκη που ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Ανδρεάδη.