Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ισοπαλία σε τελικό, δεν υπήρξε Κυπελλούχος!

Στις 27 Ιουνίου του 1962 έγινε ο τελικός Κυπέλλου στην Νέα Φιλαδέλφεια ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, που δεν ανέδειξε τροπαιούχο.

Με μία … σημαδιακή στιγμή, από τα … ανήκουστα και «όμορφα» της … ρομαντικής εποχής της δεκαετίας του 1960 συνδέεται χρονικά η σημερινή ημερομηνία για τον Ολυμπιακό
Συγκεκριμένα, συμπληρώνονται 59 χρόνια από τη βραδιά όπου Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μονομάχησαν στον τελικό Κυπέλλου της Νέας Φιλαδέλφειας σ’ ένα επεισοδιακό τελικό, που δεν έμελλε να αναδείξει Κυπελλούχο Ελλάδας με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και το ματς να διακόπτεται!

Τρεις αποβολές στο πρώτο ημίχρονο (Σάββας και Αριστείδης Παπάζογλου από τον Θρύλο). Το ημίχρονο διήρκεσε 30 λεπτά. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, αλλά ο Ελβετός διαιτητής Μελέ διέκοψε τον αγώνα στο 7’ λεπτό λόγω σκότους. Η ΕΠΟ φοβούμενη επεισόδια δεν επανέλαβε τον τελικό και συνεπώς για τη σεζόν 1961-62 δεν υπάρχει Κυπελλούχος.