Ιδανικός αυτόχειρας ο Ολυμπιακός!

1465076

Οι «ερυθρόλευκοι» σχεδίασαν εντελώς λάθος τη τελετυαία τους επίθεση κι έδωσαν δώρο στον ΠΑΟ την νίκη στον πρώτο τελικό των πλέι – οφ.

Την ευκαιρία να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα τίτλου κλώτσησε ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκόλεψαν μόνοι τους την ζωή τους δίνοντα ςτην ευκαιρία στον ΠΑΟ να φύγει νικητής από το ΣΕΦ με 81-83 και ουσιαστικά να πάει περίπατο το πλεονέκτημα έδρας, που είχαν αποκτήσει με τόσο κόπο στην διάρκεια της κανονικής περιόδου.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν την ευκαιρία να κάνουν το τελευταίο σουτ, έχοντας ακριβώς 10” για τη λήξη, αλλά η μπάλα έμεινε στα χέρια του Παπανικολάου, ο οποίος σούταρε υπό τραγικές συνθήκες.

Από την άλλη πλευρά, οι «πράσινοι» ευτύχησαν να έχουν σε σπουδαία βραδιά τον Νικ Καλάθη, ο οποίος με τους 16 πόντους που πέτυχε, τα 8 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, προσέφερε πολύτιμες ανάσες τις στιγμές όπου φανερά το ματς έγερνε υπέρ του Ολυμπιακού. Με τον Φελντέιν να προσθέτει 15 και τον Φώτση με 13

Ο Ολυμπαικός από τη πλευρά τοπυ είχε σε πλύ καλή βραδιά τον Ματ Λοτζέσκι, αλλά και τον Γιώργο Πρίντεζη.

Ο διεθνής φόργουορντ, παρά το δυσάρεστο μαντάτο του χαμού του πατέρα του, εμφαν΄’ιστηκε ανεπηρέαστος και με ψυχή, τσαμπουκά και πάθος ήταν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο …μισός Ολυμπιακός

Με τον Βασίλη Σπανούλη να ακολοιυθεί σε απόδση με 15 πόντους

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 4-2 στα 3 πρώτα λεπτά με τους Πρίντεζη και Ππανικολάου, αλλα΄στη συνέχεια, οι πράσινοι με τον Κλαάθη να πετυχαίνει πολούς μαζεμένοςυ πόντους και συμπαραστάτη τον Φελντέιν, έκλεις το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 15-24,μ γεμίζοντα ςάγχζος τους Πειραιώτες.

Την ίδια στιγμή, ο Ολυμπιακός τα περίμενε όλα από τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίςο αποθεώθηκε από τους συγκλονισιτκο΄θυς 10.000 φανς του Θρύλου

Ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να «μπλοκάρει» αρκετά τον Ολυμπιακό και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ με καλές επιλογές στην επίθεση, είχε μία διαφορά 12 πόντων (19-31).

Σε αυτό το σημείο όμως, ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Παπαπέτρου και έξι πόντους του Σπ[ανούλη μείωσε σε 30-33 στο 15’
Οι γηπεδούχοι με την …φούρια του ΣΕΦ και τον κόσμο να μπαίνει στην …εξίσωση ισοφάρισαν σε 37-37
περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, ο Παππάς από τον πάγκο έδωσε πολλές λύσεις στο «τριφύλλι» και έτσι εκείνο ανέκτησε τον έλεγχο –σε συνδυασμό και με τα επιθετικά ριμπάουντ- ενώ με το τρίποντο του Φελντέιν στο τέλος του χρόνου, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήγε στα αποδυτήρια με το +6 (41-47).

Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά αυτό βόλευε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήταν στο +7 (43-50) στα πρώτα λεπτά, ενώ στα μισά συντηρούσε ένα +5 (50-55).
Εκεί, ήρθε η μεγάλη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, καθώς μέσω της εξαιρετικής του άμυνας και βγάζοντας συνεχώς αιφνιδιασμούς έκανε ένα 6-0, για να έρεθει ο Παπανικολάου να δώσει προβάδισμα στον Θρύλο στο 26’ με λέι απ με 56-55

Ο Ολυμπιακός στο 29’ απέκτησε την μεγαλύτερη διαφορ΄σα (62-580 με τρίποντο του Παπνικολάου κι έδειχνε να έχει το μομέντιουμ

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς κανείς από τους δύο δεν ήταν σε θέση να ξεφύγει (67-67), έως ότου ο Καλάθης πήρε τον Παναθηναϊκό στην… πλάτη του και με μεγάλα καλάθια τον πήγε στο +3 (69-72).
Οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι έδωσαν… πνοή στον Ολυμπιακό για το νέο προσπέρασμα (74-72), αλλά εκεί μίλησαν οι… παλιοσειρές Διαμαντίδης και Φώτσης για τους «πράσινους», με το σκορ να γίνεται 74-77 στα 2:30’’ πριν τη λήξη. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν κακές και βιαστικές επιθέσεις, αλλά αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι «πράσινοι», με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει εκεί και τον Χάντερ να μειώνει στον πόντο (76-77) στο ένα λεπτό. Στην επόμενη επίθεση, ο Φώτσης πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, αλλά τον μιμήθηκε ο Λοτζέσκι αμέσως (79-80). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ντέρμπι πήγε στη ρωσική… ρουλέτα των βολών, όπου ουδείς λάθεψε πλην του Διαμαντίδη, αλλά στη χαμένη του βολή -και ενώ είχε ακόμη 10” για τη λήξη- η μπάλα έμεινε στον Παπανικολάου και έτσι το break έγινε με το τελικό 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 41-47, 62-61, 81-83

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Σπανούλης 15 (2), Πρίντεζης 17 (1), Μάντζαρης, Παπανικολάου 4, Παπαπέτρου 9 (2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 3, Αγραβάνης, Γουόρικ, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 21 (3).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 13 (3), Ραντούλιτσα 4, Φελντέιν 15 (4), Καλάθης 16 (2τρ., 8ασ., 8ριμπ.), Παππάς 10 (1), Διαμαντίδης 4 (1), Γκιστ 11, Ουίλιαμς 1, Χάντερ 5, Χέινς.