Το πρωτάθλημα θα κριθεί στο Ρέντη

Λοιπόν, όλα από την αρχή. Αν και ο Ολυμπιακός άρχισε δυνατά τους τελικούς, πήρε προβάδισμα με 2-0 και έδειχνε φαβορί για το πρωτάθλημα, τίποτα δεν τελείωσε! Καθώς οι «πράσινες» μπήκαν καλύτερα στον τέταρτο τελικό. Επομένως πήραν με άνεση το πρώτο σετ και μετά «κυνηγούσαν» το σκορ. Το αποτέλεσμα ήταν η ήττα με 3-1 σετ στο κλειστό του Μετς. Κατά συνέπεια, η σειρά θα τελειώσει από εκεί που άρχισε. Δηλαδή από το «Μελίνα Μερκούρη», με τον πέμπτο τελικό το Σάββατο (27/4, 19:30). Το πρωτάθλημα θα κριθεί στο Ρέντη.

• Η MVP: Μιχαέλα Μλεΐνκοβα. Ακόμα μια «γεμάτη» εμφάνιση από την Τσέχα (22π., 47% αποτελεσματικότητα), αλλά δεν είχε στηρίγματα.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Πράγματι, οι λεπτομέρειες παίζουν ρόλο και ο ΠΑΟ είχε λίγο καλύτερα ποσοστά στην επίθεση (42% με 38%).
  • Η «ΜΑΧΗ» ΤΟΥ ΦΙΛΕ: Μια ακόμα κατηγορία που κέρδισε, έστω και αν ήταν στα… σημεία, ο Παναθηναϊκός με 10-9 μπλοκ.
  • MATCH STATS: Ξανά οι πόντοι από λάθη έκαναν τη διαφορά. Διότι ο ΠΑΟ πήρε 28, ενώ ο Θρύλος 22, αντίστοιχα.

Πολλά «ερυθρόλευκα» λάθη

Ειδικότερα, οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν εκτός… κλίματος του ματς. Το αποτέλεσμα ήταν να «κυνηγούν» το σκορ από νωρίς. Έτσι, με 38% στην επίθεση δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι. Διότι την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός είχε 59%! Αλλά με 9-3 πόντους για τις «πράσινες» από λάθη αντιπάλου, θα ήταν… θαύμα αν οι κοπέλες του Ολυμπιακού έκαναν κάτι καλύτερο! Έτσι με το 3-4 με την Νίζετιχ, ο ΠΑΟ βρέθηκε μπροστά με 7-4, 9-5 και 11-6. Ειδικότερα, ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή με το σκορ μετά το 12-9 με τη Φαριόλ. Για να κλείσει το σετ με 25-15 με την επίθεση της Σαμαντάν.

Δεν τελείωσε το πρωτάθλημα!

Αντίστοιχο, όμως, το σκηνικό και στο δεύτερο. Μιας και ο ΠΑΟ πήρε ξανά 9 πόντους από «ερυθρόλευκα» λάθη. Αντίθετα, οι κοπέλες του Θρύλου βελτιώθηκαν πολύ στο μπλοκ (5)! Επιπλέον, οδήγησαν τις «πράσινες» από το 59% στο 35% στην επίθεση! Αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν το παιχνίδι τους, συνολικά. Καθώς οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 11-11 με τον πρώτο χρόνο της Φαριόλ. Όμως εκεί ο ΠΑΟ βρέθηκε στο +2 (13-11), για να το… σβήσουν τα κορίτσια του Ολυμπιακού με τον άσσο της Μλεΐνκοβα (13-13). Επίσης, στην τελική ευθεία του σετ και μετά το μπλοκ της Τσέχας ακραίας (19-19), ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +2 (22-20) και το κράτησε, ως το 25-23 με την επίθεση της Άτκινσον. Το πρωτάθλημα θα κριθεί στο Ρέντη.

Ανέβηκε ο Θρύλος

Για την ακρίβεια στο τρίτο σετ το σκηνικό ήταν διαφορετικό. Καταρχάς ο Θρύλος πήγε στο 41% στην επίθεση. Αντίθετα, ο ΠΑΟ έπεσε και άλλο, στο 34%! Κατόπιν, ο Ολυμπιακός πήρε 8 πόντους από λάθη αντιπάλου και ήταν το πρώτο σετ του τέταρτου τελικού που είχε το πάνω… χέρι! Συνεπώς, μετά το 5-5, ο Ολυμπιακός με την επίθεση της Μλεΐνκοβα και το μπλοκ της Νίζετιχ πήγε στο +3 (5-8). Στη συνέχεια, η Αργεντίνα έκανε το 7-11, αλλά οι «πράσινες» ισοφάρισαν με τον άσσο της Άτκινσον (12-12). Μετά, η Κούμπουρα έκανε το +3 (13-16 και 14-17). Όμως το σετ ήρθε πάλι στην ισοπαλία (17-17). Ύστερα, ο ΠΑΟ πέρασε μπροστά με 20-19 και 23-21, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση! Όταν έκανε επί μέρους 4-0 και κατέκτησε το σετ μετά το λάθος της Καρκάσες (23-25).

Θα κριθεί στο Ρέντη

Αξίζει να σημειωθεί πώς και το τέταρτο σετ είχε συναρπαστική εξέλιξη. Διότι και οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα. Ακόμα, τα λάθη μέτρησαν περισσότερο. Έτσι, μετά το σερί 3-0 του Ολυμπιακού με Κούμπουρα για το 4-6, «απάντησε» ο ΠΑΟ με την Καρκάσες (7-6). Έπειτα, εναλλαγές και ισοπαλία στο 11-11, αλλά οι «πράσινες» πήγαν στο +4 (15-11). Όμως για μια ακόμα φορά ο Θρύλος επέστρεψε στο ματς.

Διότι με πρώτο χρόνο της Φαριόλ και δύο πόντους της Νίζετιχ έκανε το 16-16, ενώ η Αργεντίνα ακραία τον έβαλε μπροστά (17-18). Ωστόσο μετά τον άσσο της Κούμπουρα (18-20) και το τάιμ άουτ του Νέσιτς, ο ΠΑΟ έκανε 3-0 για το 21-20 με την Άτκινσον. Ακολούθως, η Σαμαντάν με πρώτο χρόνο έκανε το 23-21 και με μπλοκ άουτ το 25-23, αν και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 23-23 με την Μλεΐνκοβα. Το πρωτάθλημα θα κριθεί στο Ρέντη.

Τα σετ 3-1 σε 2.07: 25-15, 25-23, 23-25, 25-23.

• 1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-15
  • 2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-23
  • 3ο σετ: 5-8, 13-16, 21-20, 23-25
  • 4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 25-23

** Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 13% άριστες), Άτκινσον 21 (16/46 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκρόθες 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. – 14% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Σαμαντάν 12 (12/22 επ.) / Μπελιά (λ., 54% υπ. – 15% άριστες), Φουμάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 13 (10/29 επ., 3 μπλοκ, 71% υπ. – 37% άριστες), Καράρο 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 13 (12/42 επ., 1 άσσος), Φαριόλ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 22 (20/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 51% υπ. – 20% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 64% υπ. – 43% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη, Λαμπρούση.