Ιδανική πρεμιέρα με Ιντάλγκο on fire!

Κάθε αρχή και δύσκολη. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο του επίσημο ματς της σεζόν είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του. Αλλά είχε παίκτες που έκανε τη διαφορά. Κυρίως ο Ιντάλγκο με τους 6 άσσους και 16 πόντους. Πολύ καλή δουλειά από τους δύο κεντρικούς, Παγένκ και Λινάρδο. Ο Στερν τέλειωσε αρκετές επιθέσεις, ενώ πολύ καλά τα πήγε και ο νεαρός λίμπερο Τζιάβρας. Έτσι, ο Θρύλος νίκησε 3-0 σετ και ξεκίνησε με το… δεξί τη φετινή Volley League. Ιδανική πρεμιέρα με Ιντάλγκο on fire!

Πρεμιέρα με λάθη

Αρκετά χαμένα σερβίς και για τις δύο ομάδες, όπως και λάθη στην επίθεση ήταν το στοιχείο που έκρινε το πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός με το μονό μπλοκ του Ιντάλγκο στον Γιορντάνοφ προηγήθηκε 5-3. Ακόμη, με τον πρώτο χρόνο του Παγένκ και την επίθεση του Στερν έφτασε στο +5 (10-5). Ωστόσο, η ομάδα είχε σκαμπανεβάσματα. Με αποτέλεσμα, ο Μίλων να επιστρέψει στο ματς. Με το μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Κουμεντάκη, την επίθεση του Μολίνα και το άουτ του Στερν, το σκορ έγινε 11-11. Οι γηπεδούχοι πέρασαν 17-15, ο Ολυμπιακός με Ιντάλγκο και Κουμεντάκη έκανε το 17-18. Στο 20-20 η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έκανε δύο λάθη, ο Ιντάλγκο πήρε τον πόντο (20-23) και το άουτ του Γιορντάνοφ έφερε το σετ μπολ (20-24). Παρά τους δύο πόντους του Μολίνα, ο Στερν κάρφωσε σωστά για το 22-25 και το 1-0 στα σετ.

Ο οίστρος του Ιντάλγκο

Νευρική εκκίνηση στο δεύτερο σετ, στο οποίο ξεχώρισε ο Ιντάλγκο με τους 5 άσσους του. Μετά το 1-2 από τον άσσο του Λινάρδου, τα λάθη έφεραν τον Μίλωνα στο 5-2 και στο 7-3. Μια πετυχημένη επίθεση και τρεις διαδοχικοί άσσοι του Ιντάλγκο έδωσαν στον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να ισοφαρίσει (7-7). Άσσος του Μολίνα για το 9-7, άσσος του Παγένγκ για το 9-9. Πόντο-πόντο το σκορ με τον Ιντάλγκο να κάνει το 12-12. Με δύο σερί άσσους του Ιντάλγκο ο Θρύλος προηγήθηκε 16-14, ενώ με Στερν, Λινάρδο και μπλοκ του Τράβιτσα με +5 (20-15). Ο Λινάρδος έκανε το 21-17 και το 23-18. Δύο λάθη από Τράβιτσα και υποδοχή (σ.σ.: άσσος του Ανδρεάδη) έφεραν τον Μίλωνα στο -2 (22-24), αλλά ο Στερν κάρφωσε την ευθεία για το 22-25 και το 2-0 στα σετ.

On fire οι δύο κεντρικοί

Το τρίτο σετ άρχισε με τον άσσο του Παγένκ. Ο Σλοβένος κεντρικός ήταν ανεβασμένος. Με πρώτο χρόνο έκανε το 5-5, ενώ ο άσσος του Στερν το 5-6. Ο Παγένκ ξανά με πρώτο χρόνο πέτυχε το 7-8, ενώ με σερί 3-0 και το μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +4 (10-14). Ένας ακόμα άσσος του Ιντάλγκο και +5 (12-17) για το Θρύλο, ενώ το μπλοκ του Παγένκ έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (12-18) στην ομάδα του Τζουλιάνι. Ένα διάστημα αδράνειας είχε ως αποτέλεσμα ο Μίλων να μειώσει σε 18-19. Ο Κουμεντάκης με μπλοκ άουτ ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό (18-20). Ο Μολίνα με άσσο μείωσε σε 21-22. Αλλά ο Στερν με καρφί στην ευθεία και ο Λινάρδος με άσσο έφερε το Θρύλο σε ματς μποκ (21-24). Ο Ιντάλγκο ήταν εκείνος που έδωσε τον τελευταίο πόντο για το 22-25 και τη νίκη 3-0 σετ των «ερυθρολεύκων» στη Νέα Σμύρνη. Ιδανική πρεμιέρα με Ιντάλγκο on fire!

Τα σετ 1-3 σε 1.26: 22-25, 22-25, 22-25

1ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 22-25

3ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 22-25

• Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 33 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 14 (10/24 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 21% άριστες), Εφραιμίδης 8 (6/13 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. – 17% άριστες), Χερ 1 (1/2 επ.) / Χανδρινός (λ, 56% υπ. – 44% άριστες), Δημητούλης, Νανόπουλος 2 (2/3 επ.), Στράτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (5/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 12 (11/17 επ., 1 άσσοι), Κουμεντάκης 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ – 65% υπ., 29% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Λινάρδος 9 (5/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (9/14 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ – 76% υπ., 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 47% υπ., 35% άριστες), Χανδρινός.