ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Η πρόκριση στα χέρια του Θρύλου

Αν και δεν κατάφερε να φύγει νικητής από την Ελβετία, ωστόσο ο Ολυμπιακός μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση στον 4ο γύρο του EHF European Cup. Η ήττα 24-22 στην έδρα της Βάκερ Τουν δεν είναι αποτέλεσμα που δεν μπορεί να ανατραπεί στην Ελλάδα. Με τον κόσμο στο πλευρό του, οι πρωταθλητές Ελλάδας μπορούν να συνεχίσουν στη διοργάνωση. Η πρόκριση στα χέρια του Θρύλου.

Σκορ… πρόκρισης

Νευρικό ξεκίνημα για την ομάδα του Καρασαββίδη που χρειάστηκε σχεδόν 4 λεπτά για να βρει σκορ. Όταν δηλαδή ο Νιοκάς (3:56) μείωσε σε 2-1. Η επίθεση δεν λειτουργούσε σωστά, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω ο Ολυμπιακός με 5-1. Με δύο γκολ του Δομπρή μείωσε σε 6-3 (9:40). Αν και ο Καραμπουρνιώτης κατέβασε τη διαφορά στα δύο γκολ (6-4, 12:52), οι Ελβετοί ξέφυγαν ξανά και προηγήθηκαν 10-5 (18:57). Οι πρωταθλητές ανέβασαν στροφές και με τον Γκρατζάν πλησίασαν στο 24:24 στα τρία τέρματα (13-10). Ωστόσο το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 15-11.

Στα χέρια του Θρύλου

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν «καταστροφικά» για τον Ολυμπιακό. Διότι ήταν το διάστημα που η Βάκερ Τουν ξέφυγε με 7 γκολ διαφορά, 18-11 (33:25). Το πρώτο «ερυθρόλευκο» γκολ στο δεύτερο ημίχρονο το πέτυχε ο Μπάγιος στο 35:21 για το 18-12. Με καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση από Δομπρή, Γκρατζάν, Νιοκάς και Μπάγιος, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 19-17 (47:17) και ξαναμπήκε στο ματς.

Το τέρμα του Βέμπερ (52:51) έφερε τον Θρύλο σε απόσταση… αναπνοής (20-19)! Μια διαφορά που έμεινε ως το 54:38 με το γκολ του Νιοκάς (21-20). Οι Ελβετοί ξέφυγαν με 3 τρία ξανά (24-21) με τον Πασσιά να μειώνει σε 24-22 (59:00) και τους Παπαβασίλη και Μοντόρο να χάνουν την ευκαιρία να μειώσουν στο γκολ. Η πρόκριση στα χέρια του Θρύλου.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 7-4, 10-5, 13-7, 15-11 (ημχ.), 18-11, 19-13, 19-16, 20-17, 21-20, 24-22.

ΒΑΚΕΡ ΤΟΥΝ (Ρ. Μπάντερσκερ): Λίντερ 5, Φέλντερ 1, Ντέχλερ 2, Σόργκεν 2, Ρέμερ, Λούθι 1, Ντανμέγιερ 5, Βίνκλερ, Γκινέτ 2, Σβαμπ, Χούβιλερ, Μάνσε 1, Γκρούμπερ 2, Τσερνόφ 3, Βικ, Ντίλχες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 4, Βέμπερ 2, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης. Μπάουερ

Διαιτητές: Τσέμα, Τζάγια (Κόσοβο), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/4-2/4.