Η Εφές το «καθάρισε» στο τέλος

Η «λαβωμένη» Αρμάνι πάλεψε το ματς ως το φινάλε. Κατάφερε κόντρα σε όλους και σε όλα τα προβλήματα, να μείνει μέσα στο ματς ως το τέλος. Με τον συγκλονιστικό Χάινς και τον Χολ να είναι το πρώτο «βιολί» στην επίθεση, κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ, 5:09 πριν τη λήξη. Εκεί, όμως, η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε σερί 16-2 και πήρε το ματς με 77-65. Η Εφές το «καθάρισε» στο τέλος.

Κρυφό «χαρτί» ο Πλάις

Οι δύο συνήθεις «ύποπτοι» για την Εφές ήταν και πάλι εκεί. Ο Μίτσιτς σταθερός για μια ακόμα φορά με 20 πόντους και 5 ασίστ. Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος σε ασίστ με τον Λάρκιν. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν επίσης καθοριστικός. Με 16 πόντους, εκ των οποίων οι 8 στο τελευταίο τρίλεπτο ήταν αυτός που καθόρισε την έκβαση του ματς. Μεγάλο τρίποντο, 2:49 για το φινάλε, για το 69-63 και 5 σερί πόντους στο τελευταίο λεπτό. Αλλά ο «αφανής» πρωταγωνιστής ήταν ο Τίμπορ Πλάις. Σκόραρε 17 πόντους, με ένα καθοριστικό γκολ-φάουλ, 3:53 πριν το τέλος που διαμόρφωσε το 66-63.

Η μαχητική Αρμάνι

Παρά τα πολλά και σημαντικά προβλήματα απουσιών που είχε η ομάδα του Μεσίνα, το Μιλάνο δεν το παράτησε. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους (21-11) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά και στο -14 (42-28) στο 17′, δεν το παράτησε. Με αντεπίθεση διαρκείας στο τρίτο, η Αρμάνι μείωσε στο καλάθι στο 19′ και 37” πριν τη λήξη στον πόντο (57-56). Κάνοντας την μεγάλη της αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο. Εκεί όπου προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά με 60-59, με τον Χάινς. Για να ακολουθήσει το τρίποντο του Χολ για το 63-61, πριν κάνει η τουρκική ομάδα το σερί 16-2 στο διάστημα 35′-40′ για να επικρατήσει 77-65. Η Εφές το «καθάρισε» στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-35, 59-56, 77-65.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε και το στατιστικό του ματς.