Φινάλε στο ευρωπαϊκό ταξίδι

Από τη στιγμή που στο δρόμο του Ολυμπιακού έπεσε η Νοβάρα, η πορεία στο CEV Challenge Cup θα σταματούσε. Βέβαια, οι «ερυθρόλευκες» πάλεψαν στο πρώτο ματς. Όμως στο τάι μπρέικ δεν είχαν καθαρό μυαλό. Το αποτέλεσμα ήταν η ήττα 3-2. Έτσι, ο συντελεστής δυσκολίας του επαναληπτικού στην Ιταλία μεγάλωσε κι άλλο. Επιπλέον, στο πρώτο σετ οι κοπέλες του Θρύλου μπήκαν «μουδιασμένα». Μετά πάλεψαν αλλά η ανωτερότητα των Ιταλίδων ήταν εμφανής. Κατά συνέπεια, η Νοβάρα επικράτησε με 3-0 σετ. Φινάλε στο ευρωπαϊκό ταξίδι.

Παραδόθηκαν αμαχητί!

Όταν έχει ηττηθεί στο πρώτο ματς και στην εκκίνηση του πρώτου σετ της ρεβάνς, το σκορ είναι 6-0, δεν υπάρχει κάτι άλλο. Έτσι ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το ματς στην Ιταλία. Στη συνέχεια, η Εμμανουηλίδου πήρε τον πρώτο πόντο (6-1). Αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν μπήκαν στο ματς και βρέθηκαν πίσω με 10-1! Επίσης, με μπλοκ άουτ της Νίζετιχ ο Θρύλος μείωσε 14-4. Επιπρόσθετα η Νοβάρα διατήρησε διαφορά 10-11 πόντων ως το 21-10, όταν με άσο έκανε το 22-10. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρει το πρώτο σετ με 25-13. Εξάλλου με 50%-17% ποσοστά στην επίθεση για τις δύο ομάδες, λογικό ήταν!

Μεγάλη διαφορά

Αλλά στην αρχή του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε περισσότερο ανταγωνιστικός. Με το μπλοκ άουτ της Νίζετιχ έγινε το 4-4. Όμως, μετά το 6-5 οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ορισμένα λάθη. Έτσι, η Νοβάρα «έχτισε» μια διαφορά που έφτασε στους τρεις πόντους από το 8-5 και παρέμεινε ως το 15-12. Ξανά η Αργεντινή με μπλοκ άουτ μείωσε σε 12-10, ενώ το μπλοκ της Μλεΐνκοβα διαμόρφωσε το 15-13. Ωστόσο μετά την επίθεση της Κούμπουρα για το 18-16, η Νοβάρα ξέφυγε με 20-16. Για να κατακτήσει και το δεύτερο σετ με το μπλοκ άουτ της Μποσέτι που πήρε τον τελευταίο πόντο για το 25-19 και το 2-0 σετ. Μιας και η ιταλική ομάδα ανέβηκε στο 54% στην επίθεση, ενώ η υποδοχή ήταν 75%-32%!

Φινάλε στο… ταξίδι

Αντίθετα, στο τρίτο σετ το σκηνικό ήταν διαφορετικό. Καθώς οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 3-0 με το άσο της Καράρο και 5-1. Αλλά η Νοβάρα μείωσε σε 5-7. Κατόπιν, με μπλοκ της Εμμανουηλίδου και με άουτ των γηπεδούχων, ο Θρύλος βρέθηκε στο 5-9. Όταν οι γηπεδούχες μείωσαν σε 8-10, οι «ερυθρόλευκες» με μπλοκ της Εμμανουηλίδου έκαναν το 10-14. Μετά το μπλοκ άουτ της Μλεΐνκοβα (14-18), οι Ιταλίδες έκαναν σερί 3-0 (17-18).

Βέβαια, στο 18-19 η Φαριόλ πήρε μπλοκ άουτ και πόντο για να βρεθεί ο Θρύλος ξανά στο +3 (18-21). Ωστόσο, στο 20-23 η Νοβάρα «απάντησε» με 4-0 (24-23). Ακολούθως ο Ολυμπιακός «έσβησε» το ματς μπολ της. Αν και είχε δύο δικά του σετ μπολ (24-25 και 25-26) δεν τα εκμεταλλεύτηκε. Το αποτέλεσμα ήταν στο 27-27 οι γηπεδούχες να πάρουν τους πόντους, το σετ (29-27) και το ματς (3-0). Φινάλε στο ευρωπαϊκό ταξίδι.

Τα σετ 3-0 σε 1.22: 25-13, 25-19, 29-27.

• 1ο σετ: 8-1, 16-4, 21-10, 25-13
  • 2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-19
  • 3ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 29-27

** Οι πόντοι της Νοβάρα προήλθαν από 2 άσους, 54 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 2 άσους, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΝΟΒΑΡΑ (Λορέντζο Μπερνάρντι): Σζάκμαρι 9 (5/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 10% άριστες), Μπόσιο 2 (2/3 επ.), Μποσέτι 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 69% υπ. – 23% άρισες), Ντανέσι 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Μπονιφάτσιο 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ακίμοβα 22 (21/38 επ., 1 μπλοκ) / Φερσίνο (λ, 70% υπ. – 50% άριστες), Ντε Νάρντι, Μπούις 2 (2/3 επ., 57% υπ. – 14% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (6/19 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 15% άριστες), Καράρο 1 (1 άσσος), Εμμανουηλίδου 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 2 (2/13 επ.), Φαριόλ 4 (4/6 επ.), Μλεΐνκοβα 8 (7/28 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 26% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ. – 0% άριστες), Λαμπρούση, Βλαχάκη, Τσιτσιγιάννη 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ), Τάνη