«Ερυθρόλευκο» τρίποντο με 73 λεπτά

Τρίτο ματς με την Κηφισιά μέσα σε μια εβδομάδα, ισάριθμες νίκες για τον Θρύλο. Ένα ακόμη 3-0 σετ για την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα της Volley League. Με κορυφαίο του Ολυμπιακού τον Στερν με 23 πόντους (65% στην επίθεση) και 5 άσσους! «Ερυθρόλευκο» τρίποντο με 73 λεπτά.

Κυριαρχικός

Οι δύο διαδοχικοί άσσοι του Παγένκ έφεραν τον Ολυμπιακό από νωρίς στο +4 (8-4). Επιπλέον, το σερβίς έδωσε πολλές λύσεις. Μιας και ο άσσος του Στερν δημιούργησε διαφορά 5 πόντων (14-9). Η πάιπ του Ιντάλγκο έκανε το 16-10 με τον Στερν να τελειώνει την επίθεση για το 23-19. Οι ακραίοι του Θρύλου τέλειωσαν το σετ. Αρχικά ο Κουβανός έκανε το 24-21 και ο Δαλακούρας έκλεισε το σετ για το 25-21 και το 1-0.

Ερυθρόλευκη υπεροχή

Ο Παγένκ έδινε λύσεις στην επίθεση, όποτε ήταν αναγκαίο. Αλλά ο συμπατριώτης του διαγώνιος έκανε τη διαφορά. Ο Στερν τελείωσε άλλη μια επίθεση για το 9-6. Επίσης, ο Δαλακούρας ήταν αποτελεσματικός στις φάσεις που είχε (12-7). Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +6 (15-9) με μια ακόμα επίθεση του Στερν που συνέχισε να δίνει πόντους (17-10). Ο Δαλακούρας ήταν ο δεύτερος «πόλος» στην επίθεση (20-11). Ο Λινάρδος με μπλοκ διαμόρφωσε το 24-17 και ο Σλοβένος διαγώνιος κάρφωσε για το 25-19 και το 2-0 σετ.

Τρίποντο σε 73 λεπτά

Ένας ακόμη άσσος του Στερν για το 5-1 στην αρχή του τρίτου σετ. Ο Λινάρδος με μπλοκ πέτυχε το 8-4 και ο Δαλακούρας πήρε το μπλοκ άουτ για ένα ακόμα νταμπλ σκορ (10-5). Ωστόσο, ο Τζουλιάνι έκανε αλλαγές στην εξάδα του. Έτσι, ο Χανδρινός τέλειωσε τη φάση για το 13-9 και το 15-9. Αν και η Κηφισιά μείωσε σε 17-16, ο Θρύλος απέκτησε ξανά διαφορά. Διότι ο Χανδρινός πήρε ένα ακόμα μπλοκ άουτ και ο Δαλακούρας τέλειωσε την επίθεση για το 21-17. Επιπλέον, στο τέλος «μίλησε» ξανά ο Στερν. Αρχικά με πετυχημένη επίθεση για το 23-18. Στη συνέχεια, με δύο σερί άσσους για το 25-18 και το τελικό 3-0. «Ερυθρόλευκο» τρίποντο με 73 λεπτά.

Τα σετ 3-0 σε 73′: 25-21, 25-19, 25-18

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-16, 25-21

2ο σετ: 8-6, 16-19, 21-12, 25-19

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 25-18

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσους, 22 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 8 (6/7 επ., 2 άσοι), Στερν 23 (17/26 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (10/17 επ., 31% υπ. – 25% άριστες), Λινάρδος 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 4 (4/11 επ., 81% υπ. – 75% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 40% υπ. – 20% άριστες), Χανδρινός 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Πετσιάς.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 10 (8/24 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 5 (5/14 επ., 22% υπ. – 6% άριστες), Σπηλιώτης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μαϊκόν 4 (2/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τσέιβερς 8 (6/21 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 41% άριστες) / Κοσμάς (λ., 33% υπ. – 33% άριστες), Σιμιτράς, Ρουσσόπουλος, Οικονομόπουλος, Φιλιππακόπουλος 1 (1 μπλοκ).