ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Απολαυστικός Θρύλος στα Γιάννινα

Μια ακόμη νίκη για τον Ολυμπιακό στη φετινή Α1 μπάσκετ Γυναικών. Τα κορίτσια του Ζίμπαρτς νίκησαν 95-64. Με πέντε διψήφιες. Πρώτη σκόρερ, με ένα ακόμη νταμπλ-νταμπλ, την Γκούσταφσον (25π., 13ρ.) και την Σουκ να έχει 20 πόντους. Δέκα ασίστ από την Νικολοπούλου, άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ η Σπυριδοπούλου (13π., 9ρ.). Απολαυστικός Θρύλος στα Γιάννινα.

Επιβλητικές και στα Γιάννινα

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι της Γκούσταφσον και σερί 8-0 από τις «ερυθρόλευκες» έκαναν το σκορ 16-7 (5′). Με το τρίποντο της Σταμολάμπρου οι κοπέλες του Θρύλου, για πρώτη φορά, βρέθηκαν σε διψήφιο προβάδισμα (25-14, 8′). Στη δεύτερη περίοδο και τα πρώτα λεπτά της, τη… σκυτάλη πήρε η Σοοκ. Με διαδοχικούς πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο +15 (20-35, 13′). Πέντε σερί πόντοι από την Σπυριδοπούλου και η διαφορά στους 18 (22-40) στο 14′. Εκεί ο ΠΑΣ αντέδρασε με καλή άμυνα. Διότι έκανε σερί 9-0 και μείωσε σε 31-40 (16′). Με την Αγιούσο να «ξεκολλά» από τους 40 πόντους τις «ερυθρόλευκες» (31-43, 17′). Με 4 πόντους από Γκούσταφσον και Αγιούσο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Απολαυστικός Θρύλος

Ένα γρήγορο 5-0 μέσα σε 42” με Σουκ και Σταμολάμπρου έφερε ξανά τη διαφορά ψηλά, στους 17 πόντους (38-55. 21′). Με δύο βολές της Γκούσταφσον, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +20 (41-61, 27′). Το έμμεσο τρίποντο της Σπυριδοπούλου έδωσε… αέρα 24 πόντων στο Θρύλο (44-68, 29′). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το καλάθι της Αμερικανίδας σέντερ του Ολυμπιακού στα 22” για το +25 (49-74). Ωστόσο το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με επί μέρους 7-0 για τα Γιάννινα που μείωσαν σε 56-74 (32′). Ο Θρύλος απάντησε με δικό του 8-0, με τρίποντα από Σταμάτη και Σουκ για το 56-82 (33′). Άλλα δύο από Σταμάτη και Νικολοπούλου έφεραν ξανά τη διαφορά στο +27 (64-91, 38′). Η Σύρρα πέτυχε το τελευταίο καλάθι του ματς για το 64-95. Απολαυστικός Θρύλος στα Γιάννινα.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 38-50, 49-74, 64-95.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.