Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤ

Έρχεται στο ΣΕΦ Κυπελλούχος Ιταλίας η Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο θριάμβευσε στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας απέναντι στην Ντερτόνα με 75-59 και σήκωσε το 8ο κύπελλο στην ιστορία της.

Την κατάκτηση του όγδοου Κυπέλλου Ιταλίας πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο. Το συγκρότημα του Ετόρε Μεσίνα έκανε επίδειξη στον μεγάλο τελικό και επιβλήθηκε της Ντερτόνα με 75-59 και θα έρθει τροπαιούχος στο ΣΕΦ την ερχόμενη Πέμπτη για την αναμέτρησή της κόντρα τον επίσης Κυπελλούχο Ολυμπιακό.
Οι τυπικά γηπεδούχος Αρμάνι δεν έχασε λεπτό τον έλεγχο του αγώνα, κυριάρχησε από το πρώτο δεκάλεπτο και χαμογέλασε στο τέλος του τελικού για την μεγάλη της νίκη.
Η Ντερτόνα προσπάθησε να κάνει ό,τι καλύτερο μετά από την σπουδαία επικράτηση στον ημιτελικό επί της Βίρτους, αλλά το εμπόδιο της ομάδας του Μήτογλου ήταν πολύ μεγάλο για να τα καταφέρει. Πρώτος σκόρερ για την Αρμάνι ήταν ο Νίκολο Μέλι με 14 πόντους την ώρα που ο Χολ είχε 12 και ο Ντιλέινι 10. Για την Ντερτόνα ξεχώρισε ο Μακούρα με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 41-33, 53-47, 75-59