ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Επιβλητικός!

Από τη στιγμή που η πρόβα τζενεράλε του Ολυμπιακού ήταν το ματς με τη Νότιγχαμ ,το συμπέρασμα που βγαίνει μετά το 3-0 κόντρα στους Αγγλους είναι πως οι Πειραιώτες μπορούν να θεωρούν εαυτούς έτοιμους για τα ματς με τη Βικτόρια Πλζέν. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πρέπει να εφησυχαστούν. Εξαιρετικός ο Γκερέρο με δύο γκολ, απολαυστικός  ο Μασούρας, αρχοντικό το δίδυμο Σεμέδο ,Αβρααμ

.

Ετσι ξεκίνησε: Ο  Πέδρο Μαρτίνς δεν έκρυβε εκπλήξεις στο κομμάτι της 11άδας παρατάσσοντας τους Σα κάτω από τα δοκάρια. Από δεξιά προς αριστερά, Ομάρ,Σεμέδο,Αβραάμ και Tσιμίκα, ενώ στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Γκιγέρμε και Μπουχαλάκης. Στα “φτερά” ,δεξιά ο Μασούρας και αριστερά ο Ποντένσε με τον Βαλμπουενά πίσω από τον Γκερέρο.

Το ματς:  Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε  πολύ δυνατά  το ματς έχοντας απίστευτη ευστοχία στις  στημένες μπάλες και στο 10 ήδη κέρδιζε με 2-0! Μόλις στο 4ο λεπτό, από το κόρνερ του Βαλμπουενά, στο πρώτο δοκάρι ο Γκερέρο έκανε την πρώτη κεφαλιά  και ο Μασούρας σε ρόλο τρέιλερ έπιασε το ωραίο χαμηλό σουτ που ουσιαστικά βρήκε ανέτοιμο τον Μούριτς ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Τέσσερα λεπτά μετά έγινε το 2-0. Και πάλι από κόρνερ, από δεξιά, ο Σεμέδο  έκανε την πρώτη κεφαλιά , ο Μούριτς έδιωξε  αλλά η μπάλα έφτασε στον Γκερέρο για το δεύτερο γκολ των Πειραιωτών.

Το ματς ήταν ουσιαστικά “ερυθρόλευκη” υπόθεση με την ομάδα του Μαρτίνς να πιέζει ψηλά  και όταν έπαιρνε κατοχή το τρανζίσιον ήταν εξαιρετικό. Είτε απο τον άξονα, είτε απο τα άκρα. Οι Άγγλοι δεν έβρισκαν χώρους για να αντιδράσουν ενώ  στις στημένες μπάλες, αλλά και στις προσωπικές μονομαχίες έχαναν πανεύκολα. Κάπως έτσι φτάσαμε  στο 32 για το 3-0. Μία φάση που ξεκίνησε από τον Ποντένσε απο αριστερά,  που έκανε σουτ, ο Μούριτς απέκρουσε, ο Σεμέδο κέρδισε ακόμα μία μονομαχία,η μπάλα στρώθηκε στον Γκερέρο και 3-0…Το εντυπωσιακό πρώτο μέρος ολοκλήρωθηκε με δύο ακόμα ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ φάσεις.  Πρώτα με τον Μασούρα στο 40, που πήρε την ασίστ απο τον Βαλμπουενά, πλάσαρε  αλλά πάνω στη γραμμή έδιωξε ο  Γουόραλ..Ενώ στο 43, ωραίο διαγώνιο σουτ  από τον Γάλλο, βρήκε σε ετοιμότητα  τον κίπερ της Νότιγχαμ.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε και πάλι τον Ολυμπιακό, που είχε στην ενδεκάδα τον Καμαρά αντί του Μπουχαλάκη,  να  είναι πιο  επιθετικός και πιο συμπαγής μέσα στο γήπεδο  ,ενώ η Νότιγχαμ απείλησε στο 55 με κεφαλιά του Ντοσον που εξουδετέρωσε ο Σα. Οι πολλές αλλαγές επηρέασαν τον ρυθμό του αγώνα, με τον  Μαρτίνς να χρησιμοποιεί για πρώτη φορά τον Ελ Αραμπί, ο οποίος  έδειξε λίγο από το ταλέντο του στο 81, όταν απο πάσα του Ποντένσε στο 81, στόπαρε στην κίνηση,απέφυγε τον αντίπαλο του και σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Νωρίτερα, πάντως,  ο Σα έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά  στο 77, στο σουτ του Λόλει .

MVP: O Γιώργος Μασούρας ήταν, στο πρώτο μέρος εξαιρετικός, αλλά  αυτός που αγωνίστηκε και περισσότερα λεπτά και ξεχώρισε δεν ήταν άλλος απο τον Ρούμπεν Σεμέδο  με τη λέξη Αρχοντικός να τον χαρακτηρίζει.

Η στιγμή: Αυτή δεν ήταν αγωνιστική, αλλά εξωαγωνιστική. Λίγο πριν το ματς το συγκινητικό βίντεο του ποδοσφαιρικού τμήματος συν τον Σπανούλη με τα περαστικά και τις ευχές στον Κώστα Φορτούνη που ανάγκασε τον αρχηγό να δακρύσει.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ομαρ, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Βαλμπουενά, Μασούρας, Γκερέρο

Επαιξαν και οι : Ελ Αραμπί,Τοροσίδης,Καμαρά,Μπα, Μπρούνο,Κούτρης,Ραντζέλοβιτς,Τζολάκης,Ντουρμισαι,Ανδρούτσος

Νότιγχαμ Φόρεστ (Λαμουσί): Μούριτς, Κας, Ρόμπινσον, Γουόραλ, Γουάτσον, Ντόουσον, Γκράμπαν, Λόλεϊ, Σίλβα, Αντόμαχ, Όσμπορν