Εκανε το καθήκον του

Εμφανίζοντας δύο πρόσωπα ,ένα πολύ καλό στο πρώτο μέρος και ένα μέτριο στο δεύτερο ημίχρονο , ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1  του Παναιτωλικού, χάρις στα γκολ των Ποντένσε  και Γκερέρο..

O Ολυμπιακός ξεκίνησε  όπως ακριβώς ήθελε ο Μαρτίνς. Με ένταση και πάθος από το πρώτο λεπτό για να μη  χαθεί ένα ακόμα πρώτο ημίχρονο. Και αυτό ακριβώς έγινε. Με ένα Ποντένσε που πέταγε φωτιές από δεξιά δημιουργώντας τεράστια κενά  στη ν άμυνα του Παναιτωλικού, το γκολ φαινόταν να είναι θέμα χρόνου. Κάτι που συνέβη στο 11ο λεπτό.

Ο Ποντένσε κινήθηκε εξαιρετικά από δεξιά και έκανε σουτ προς την εστία, με τη μπάλα να χτυπάει στον Αργκους και να καταλήγει στα δίχτυα.

Με εξαίρεση  ένα σουτ του Μοράρ   στο 16ο λεπτό το οποίο ο Σα μπλόκαρε εύκολα , ο Παναιτωλικός ήταν  ουσιαστικά ανύπαρκτος στο πρώτο μέρος.

Οι Πειραιώτες   συνέχιζαν με παιχνίδι  από τα άκρα ,είτε με Ποντένσε-Ναουέλ ,είτε τα Overlap των Ομάρ και Κούτρη να είναι απειλητικοί, αλλά το δεύτερο γκολ απο στημένη φάση στο 25. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από το ύψος της περιοχής και αριστερά, ο Βούκοβιτς πετάχτηκε με δύναμη και έκανε κεφαλιά προς την  αντίπαλη περιοχή και η μπάλα θα έφευγε παράλληλα με το τέρμα αν με μία κίνηση κούνγκ φου ο Γκερέρο δεν έκανε το 2-0..

O Ποντένσε συνέχιζε να είναι εξαιρετικός, ο Φορτούνης  έπαιρνε πρωτοβουλίες και το 2-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες με αριθμητικό πλεονέκτημα  λόγω αποβολής του Χαντάκια στο 53,  είχαν ένα τρίλεπτο από το 61 έως το 64 με φάσεις ικανές για το 3-0, αλλά το πολυπόθητο γκολ δεν επετεύχθη. Πρώτα από την αδύναμη κεφαλιά του Σισέ εντός περιοχής απο σέντρα του Κούτρη, δύο λεπτά αργότερα, ο Κούτρης  έκανε καταπληκτικό σουτ λίγο έξω απο την περιοχή και διαγώνια, αλλά ο Κυριακίδης έδιωξε με υπερένταση.  Στην εξέλιξη της φάσης και από το κόρνερ, ο Γκερέρο  δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κυριακίδη.

Κάπως έτσι και με τον Ολυμπιακό να  βγαίνει ψηλά για να σκοράρει,έμεναν κενά και ένα απο αυτά τα εκμεταλλεύτηκε ο Παναιτωλικός.  Βαθιά μπαλιά για τον Καμαρά που μπήκε ανάμεσα σε Βούκοβιτς και Σισέ ανέπτυξε ταχύτητα και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε τον Σα για το 2-1.  Η αλλαγή του Καμαρά(αναγκαστική) έφερε μία σύγχυση στο ανασταλτικό κομμάτι ,μιας και ο Νάτχο όντας πιο δημιουργικός-και λιγότερο καλός αμυντικός δεν μπορούσε να  βοηθήσει σε αυτόν τον τομέα και για αυτό το λόγο ο Μαρτίνς έβγαλε τον Φορτούνη  για να βάλει τον Μπουχαλάκη.

Ολυμπιακός: Σα – Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης – Γκιλιέρμε, Καμαρά(64 Νάτχο) – Ποντένσε, Φορτούνης(87 Μπουχαλάκης), Ναουέλ(74 Τοροσίδης) – Γκερέρο

Κυριακίδης – Μαρινάκης, Χαντάκιας, Άργκους, Ρόσα – Ντίας, Λουσέρο – Μάζουρεκ, Μανά(84 Γιαννιώτης), Γουίλιαν(57 Μαλής) – Μοράρ(68 Καμαρά)