ΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Ερυθρόλευκο» εξπρές και το 2023

Από νίκη σε νίκη στην Α1 μπάσκετ Γυναικών τα κορίτσια του Θρύλου. Το απόγευμα του Σαββάτου, κόντρα σε όλους, επικράτησαν 66-50 της Νίκης Λευκάδας. Έτσι έκαναν το 14 στα 14 στο πρωτάθλημα. «Ερυθρόλευκο» εξπρές και το 2023.

«Ερυθρόλευκο» εξπρές

Η νίκη του Ολυμπιακού βασίστηκε σε τρεις παίκτριες. Κι αν για την συνήθη «ύποπτη», την Γκούσταφσον, ήταν αναμενόμενο, οι άλλες δύο βγήκαν μπροστά. Η Νικολοπούλου και η Σπυριδοπούλου ήταν κομβικές. Οι τρεις μαζί σημείωσαν 41 από τους 66 πόντους του Θρύλου κόντρα στη Νίκη Λευκάδας.

• MVP: Η Άννα Σπυριδοπούλου έκανε ένα από τα καλύτερά της ματς με τον Ολυμπιακό. Με «οικονομία». Πέτυχε 14 πόντους, με 5/6 σουτ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα όπου οι «ερυθρόλευκες» επέτρεψαν στην ομάδα της Λευκάδας να σκοράρει μόλις 18 πόντους.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η Σταμολάμπρου που δεν βοήθησε επιθετικά ανάλογα με τις δυνατότητές της. Μιας και είχε 4/14 σουτ και 0/7 τρίποντα.
  • THE POINT: Τα 21 λάθη του Ολυμπιακού (22ασ.) δεν είναι απλά πολλά, είναι υπερβολικός αριθμός, αλλά η Νίκη είχε 9 ασίστ για 18 λάθη.

Ποδαρικό με το… δεξί, στο πρωτάθλημα για το 2023

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε με +6 (11-5 και 14-8), με 6 πόντους της Νικολοπούλου (2/3τρ.) και 5 της Γκούσταφσον. Αλλά δέχθηκε 8-0 από την Νίκη Λευκάδας (14-16, 9′). Η Σταμολάμπρου πέτυχε γρήγορα 4 πόντους στα πρώτα 38 δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου (21-18). Ακόμη, ένα νέο τρίποντο από την Αυτζή και καλάθι της Γκούσταφσον και +7 (33-26, 18′). Όμως για δεύτερη φορά δεν κράτησε τη διαφορά, με το ημίχρονο να λήγει με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με ένα καλάθι. Λογικό μιας και στο πρώτο μέρος είχαν 10 ασίστ για 14 λάθη!

Η άμυνα έκανε τη διαφορά

Με την Νικολοπούλου να κάνει εξαιρετικό ματς, η διαφορά για τον Ολυμπιακό ανέβηκε στους 9 πόντους (43-34, 25′), ωστόσο η ομάδα της Λευκάδας με επί μέρους 10-3 πλησίασε στο καλάθι (46-44, 28′). Αλλά οι κοπέλες του Θρύλου έκαναν ένα 6-0 στο φινάλε της τρίτου περιόδου και την έκλεισαν στο +8. Επίσης, μπήκαν με 5-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 31′ προηγήθηκαν με +13 (57-44), «τρέχοντας» σερί 11-0! Το τέταρτο τρίποντο της Σπυριδοπούλου (4/5) έφερε τα κορίτσια του Νίκλα στο +14 (62-48) στο 38′. Έτσι οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν σε μια ακόμη νίκη, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με επί μέρους 7-2 για το τελικό 66-50. «Ερυθρόλευκο» εξπρές και το 2023.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-32, 52-44, 66-50.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.