ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Έκανε… πλάκα στη Βουλιαγμένη

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός την Β’ φάση του πρωταθλήματος της Α1 πόλο Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να φορτσάρουν, νίκησαν 15-8 τον ΝΟΒ και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους. Έκανε… πλάκα στη Βουλιαγμένη.

• MVP: Ο Γιάννης Φουντούλης ηγήθηκε επιθετικά για τον Θρύλο και ξεχώρισε με την εμφάνισή του, αλλά και τα 4 γκολ του.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το σερί 8-1 που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» από το 2-2 της Βουλιαγμένης, που τους οδήγησε στο 10-3.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Σε αντίθεση με άλλα ματς, ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος δεν ήταν σε καλή ημέρα και δέχθηκε 9 γκολ στο α’ ημίχρονο.
  • ΠΑΙΚΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ: Η αποτελεσματικότητα του Ολυμπιακού με 10/12 ήταν καθοριστική για την έκβαση του ματς.

Στο… ρελαντί ξανά τη Βουλιαγμένη

Το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Διότι ουσιαστικά ο ΝΟΒ κατάφερε να προβάλει αντίσταση για λιγότερα από 6 λεπτά στο πρώτο οκτάλεπτο. Καθώς από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε. Με εξαιρετικά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω. Μιας και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 6/7! Επιπλέον, από το σημείο που η Βουλιαγμένη ισοφάρισε σε 2-2, ο Θρύλος έκανε σερί 7-1. Πιο συγκεκριμένα, από το πρώτο ως το τρίτο οκτάλεπτο για να μετατρέψει το 2-2 σε 10-3. Καταλυτική ήταν η εμφάνιση του Ολυμπιακού αμυντικά, καθώς κράτησε την ομάδα του Βουγιασίνοβιτς στα 2/9 στον παίκτη παραπάνω. Αν δεν είχε, δε, καλή παρουσία ο δεύτερος τερματοφύλακας του ΝΟΒ, ο Ανδρεάδης στο τρίτο οκτάλεπτο, το σκορ θα είχε ξεφύγει πολύ. Ωστόσο, ακόμη και έτσι, ο Θρύλος νίκησε με το ευρύ… Έκανε… πλάκα στη Βουλιαγμένη.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 5-1, 2-2, 4-3.

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μουρίκης (π/π, 5:19), 1-1 Καπότσης (π/π, 4:48), 2-1 Φουντούλης (π/π, 4:18), 2-2 Νικολαΐδης (π/π, 2:20), 3-2 Γενηδουνιάς (π/π, 1:31), 4-2 Βάμος (περιφέρεια, 0:38)
  • 2ο οκτάλεπτο: 5-2 Φουντούλης (π/π, 5:00), 6-2 Φουντούλης (κόντρα, 4:38), 6-3 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 4:00), 7-3 Δερβίσης (φουνταριστό, 3:17), 8-3 Μπούσλιε (π/π, 1:50), 9-3 Δήμου (περιφέρεια, 1:01)
  • 3ο οκτάλεπτο: 10-3 Φουντούλης (π/π, 6:29), 10-4 Αλμύρας (περιφέρεια, 2:22), 11-4 Βάμος (περιφέρεια, 1:21), 11-5 Κουρούβανης (πέναλτι, 0:13)
  • 4ο οκτάλεπτο: 11-6 Αλαφραγκής (περιφέρεια, 7:17), 12-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:57), 13-6 Γούβης (π/π, 4:36), 13-7 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 4:07), 14-7 Μουρίκης (π/π, 2:23), 14-8 Κωνσταντόπουλος (κόντρα, 0:37), 15-8 Δήμου (περιφέρεια, 0:09)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 2, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 4, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Παπαναστασίου, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης

ΝΟΒ (Βλαντιμίρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος, Τρούλος, Νικολαΐδης 3, Γιαννάτος, Γούντχεντ, Αλαφραγκής 1, Καπότσης 1, Κουρούβανης 1, Φάρμερ, Ανδρεάδης, Αλμύρας 1, Κωνσταντόπουλος 1.