Δεν ξενερώνουμε-Σας ευχαριστούμε για το ταξίδι!!!

Ενας κακός Ολυμπιακός,εγκλωβισμένος στην εξαιρετική και κάποιες φορές αντιαθλητική άμυνα  των Τούρκων της Φενέρ, γνώρισε την ήττα στον τελικό της Ευρωλίγκα με 80-64 …. Σε κακή βραδιά, Σπανούλης και Πρίντεζης, Λιοντάρια Μπίρτς, Μιλουτίνοφ, θετικός ο  Μάντζαρης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό και   τον Κάλινιτς να είναι ο πρωταγωνιστής έχοντας 9 πόντους  με τον Σφαιρόπουλο να ρισκάρει   αφήνοντας τον Σέρβο να σκοράρει έξω από τα 6.75, μέσα από το κομμάτι των αλλαγών της άμυνας   που έκαναν αμφότεροι οι προπονητές.

Την ίδια  ώρα, ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις από τον Μπίρτς  που είχε 7 πόντους με 5 βολές, ενώ ο Σπανούλης είχε «φορτωθεί « με δύο φάουλ, αλλά με πολλά προβλήματα και στην δημιουργία και το σκοράρισμα με την άμυνα της Φενέρ να μην τον αφήνει να πάρει ανάσα.

Με την άμυνα  της Φενέρ να είναι πιεστική και τον Ολυμπιακό να αναγκάζεται να κάνει  «σκοτωμένες» επθέσεις, οι Πειραιώτες έψαχναν  βελτίωση στην άμυνα, την ώρα που οι Τούρκοι, οι οποίοι κέρδιζαν στην πρώτη περίοδο με 26-18 είχαν 5/10 τρίποντα!

Τα πράγματα έμοιαζαν απλά.Οι  Τούρκοι έπαιζαν μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό και εν συνεχεία μέσα από τις αλλαγές, ο Κάλινιτς  ή ο Μπογκντάνοβιτς σκόραραν από μέση ή μακρινή απόσταση.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με Ουότερς, Γκριν, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ.

Με τον Σέρβο να αποδεικνύεται  x factor  απέναντι  στον Ούντοχ που τα έβρισκε δύσκολα , τον Ουότερς να είναι εξαιρετικός στην οργάνωση  ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το -9 (27-18) και έφτασε στο -4 (29-25).

Ωστόσο, οι κακές επιθέσεις  των «ερυθρόλευκων» και η ευστοχία,εκνευριστική γαρ του Μπογκντάνοβιτς(10 Πόντοι) έφερε σερί 5-0  για το 34-25.

Οι Πειραιώτες είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα, με τη Φενέρ να βάζει εύκολα καλάθια ,αλλά το καλό νέο ήταν πρώτον ότι ο Μπογκντάνοβιτς, χρεώθηκε με 3 φάουλ και δεύτερον ότι  οι Πρίντεζης –Μάντζαρης έκαναν τρίποντα αλά ΤΣΣΚΑ και η διαφορά μειώθηκε   με τον Μπίρτς να σκοράρει ένα buzzer beater ψυχολογίας για το 39-34 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να κρατάει επαφή με το σκορ(49-44),χάρις στους Μιλουτίνοφ και Μάντζαρη με τον Σέρβο σέντερ να είναι εξαιρετικός,σε άμυνα και επίθεση .

Ωστόσο, με τον Σπανούλη  εγκλωβισμένο  στις αμυντικές δαγκάνες των Τούρκων, κυρίως του Κάλινιτς, τον Πρίντεζη να είναι κάκιστος και τη Φενέρ  να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια  με το Ντατόμε από τα 6.75  και τον Ούντο να κυριαρχεί στην άμυνα το +18 φάνηκε να σημαίνει το τέλος  για τα όνειρα του Ολυμπιακού για την όποια ανατροπή.

Το οριστικό τέλος ήρθε στο 35, με το τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς για το +19(73-54) ,με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται  στο 80-64.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 10 (9 ρ., 5 κοψ.), Μαχμούτογλου, Άντιτς 4 (1), Μπογκντάνοβιτς 17 (3), Σλούκας 3 (1 τρ., 5 ασ.), Νάναλι 2, Βέσελι 8 (8 ρ.), Κάλινιτς 17 (4 τρ., 5 ρ., 5 ασ.), Ντίξον 8 (2), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 11 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 7 (1), Μπιρτς 14, Γιανγκ, Τολιόπουλος 3 (1), Σπανούλης 9 (2 τρ., 8 ασ.), Ουότερς 2, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 10, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 9 (3)