ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής στις Νέες Γυναίκες

Οι διακρίσεις και οι επιτυχίες για την Ακαδημία Ξιφασκίας του Ολυμπιακού έχουν και συνέχεια. Διότι μετά τις Νεάνιδες ήταν η σειρά των Νέων Γυναικών. Μιας και κατέκτησαν τον τίτλο και έκαναν το «3 στα» μετά τις πρωτιές σε Γυναίκες και Νεάνιδες. Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής στις Νέες Γυναίκες.

Ένα ακόμη πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσαν την φετινή σεζόν τα κορίτσια της Ακαδημίας Ξιφασκίας του Ολυμπιακού. Καθώς την Κυριακή αναδείχθηκαν Πρωταθλήτριες Ελλάδος, στην κατηγορία των Νέων Γυναικών. Πιο συγκεκριμένα, οι αθλήτριες του Γιώργου Τσουρούτα συμπλήρωσαν το κομμάτι του «παζλ» που έλειπε από τη φετινή τροπαιοθήκη του τμήματος. Μετά την κατάκτηση της πρώτης θέσης στις κατηγορίες των Γυναικών και των Νεανίδων, ολοκληρώθηκε το απόλυτο «3 στα 3» στις μεγάλες ηλικιακές κατηγορίες.

Ειδικότερα, οι Μαριλλένα Γαζεπίδη, Χριστίνα Χουζούρη, Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου και Εβίτα Καβέλη αποτέλεσαν την «χρυσή» τετράδα για τον Ολυμπιακό. Για την ακρίβεια, τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν 45-26 της Ασπίδας στον μεγάλο τελικό. Βέβαια, είχε προηγηθεί το χάλκινο μετάλλιο στο ατομικό από την Γαζεπίδη το Σάββατο. Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής στις Νέες Γυναίκες.