ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δεν τα κατάφεραν οι Παίδες

Ο τελικός στο πρωτάθλημα Παίδων δεν κύλησε καλά για τον Ολυμπιακό. Διότι οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολύ κακό ξεκίνημα στο ματς. Έτσι στο 11′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τον ΠΑΟΚ και μετά «κυνηγούσαν» το σκορ. Ωστόσο, όπως αποδείχθηκε, το βάρος ήταν μεγάλο. Καθώς δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση. Κατά συνέπεια το 1-0 έμεινε ως το φινάλε και ο τίτλος πήγε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Δεν τα κατάφεραν οι Παίδες.

Πίσω στο σκορ – Χωρίς τελική ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα του Τάσου Πάντου δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο. Διότι παρά την κατοχή της μπάλας σε ποσοστό 56% (σ.σ.: έναντι 44% για τον ΠΑΟΚ), δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να βγάλει φάσεις και να απειλήσει την εστία του Μητρούση. Καθώς ο γκολκίπερ του Δικεφάλου του Βορρά πέρασε ένα ήσυχο πρώτο μέρος. Αντίθετα, εκείνος του Ολυμπιακού είχε περισσότερη δουλειά. Μιας και ο Χριστοδουλόπουλος έκανε τρεις επεμβάσεις για να αποσοβήσει ένα ακόμα γκολ.

Διότι στο 11′ δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα στο σουτ του Σιδηρόπουλου από το ύψος του πέναλτι, μετά το γύρισμα του Κρομμύδα. Έτσι, ο ΠΑΟΚ πέτυχε το 1-0. Επιπλέον, στα πρώτα 15 λεπτά είχε 4 τελικές, τις 3 στο τέρμα. Επίσης, οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική προσπάθεια στην αντίπαλη εστία. Αν και έκαναν κάποια γεμίσματα και σέντρες προς την περιοχή του Μητρούση, δεν είχαν ουσία. Ακόμη κι όταν πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, τους έλειψε ξεκάθαρα η ουσία.

Δεν τα κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι»

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε πολύ. Μιας και ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αμύνεται σωστά. Εξάλλου, η κατοχή της μπάλας που είχαν οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν απέδωσε… καρπούς! Κοινώς γιατί ο  Δικέφαλος του Βορρά έδωσε χώρους και έπαιξε με αντεπιθέσεις. Έτσι, στο 54′ άγγιξε το 2-0 με τους Σιδηρόπουλο και Κρομμύδα. Οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» ήταν περισσότερο απειλητικοί, αλλά χωρίς τις φάσεις για να κάνουν το 1-1. Έτσι η κεφαλιά του Ξανθόπουλου στο 73′ ήταν η πιο σημαντική φάση του Θρύλου στο ματς. Αλλά η μεγαλύτερη ήρθε στο φινάλε των καθυστερήσεων. Όταν ο Μουγγό σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά όχι όπως θα ήθελε, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μητρούση. Δεν τα κατάφεραν οι Παίδες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ15 (Τάσος Πάντος): Χριστοδουλόπουλος, Σιώζιος, Καππάτος, Νουχάι, Μπάνος, Λάνα, Τρικαλιώτης, Καπέλλας, Μιχαηλίδης (48′ Μουγγός), Κότσαλος, Καμάς (56′ Ξανθόπουλος).

ΠΑΟΚ Κ15 (Σάββας Κωνσταντινίδης): Μητρούσης, Μεγγίδης, Κυριαζίδης, Μόκρης, Γκιόκα, Μηνασίδης, Κρομμύδας (76′ Λουτζιανιώτης), Κάνιος, Σιδηρόπουλος (80’+4 Καρασαββίδης), Τουρσουνίδης (64′ Καραγκιόζης), Μπέρδος.