ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Τεράστια επιστροφή και… αυτοκτονία

Ήττα για τον Ολυμπιακό στον πρώτο τελικό της Handball Premier. Αλλά μια ήττα που… πειράζει παραπάνω! Διότι ο Θρύλος επέστρεψε από το -8 στο 24′. Με σερί 6-0 στο δεύτερο ισοφάρισε σε 17-17 στο 41′. Επιπλέον, προηγήθηκε 18-19 στο 50′, αλλά έμεινε χωρίς σκορ ως το φινάλε. Επίσης, στο διάστημα αυτό είχε χαμένο πέναλτι και δοκάρια, με τον «κιτρινόμαυρο» γκολκίπερ Μάτσκεβιτς να έχει 20 αποκρούσεις. Έτσι, ηττήθηκε 21-19 από την ΑΕΚ στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης». Ωστόσο έδειξε πώς μπορεί να πάρει το πρωτάθλημα, αρκεί να μην παθαίνουν οι παίκτες του black out όπως αυτό στο φινάλε του σημερινού ματς. Τεράστια επιστροφή και… αυτοκτονία.

Τραγικό πρώτο ημίχρονο!

Αν και το ματς είχε τεράστια σημασία, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν καλά. Διότι στο πρώτο ημίχρονο έκαναν πολλά λάθη. Ειδικότερα στην επίθεση. Όπως έδειχνε και το σκορ, ναι μεν ο Μάτσκεβιτς ήταν σε καλή ημέρα με διψήφιο αριθμό επεμβάσεων, μεταξύ των οποίων και πέναλτι στο 24′ από τον Παπαδόπουλο. Ωστόσο, οι παίκτες του Ολυμπιακού σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες. Με αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυροι» να αποκτήσουν μια διαφορά από την αρχή που συνεχώς μεγάλωνε. Ειδικότερα βρέθηκαν μπροστά με 5-1 (8′), 8-4 (16′) και 13-5 (24′). Εξάλλου, ο Θρύλος έμεινε χωρίς σκορ για πάνω από 8 λεπτά, πριν σκοράρει ο Γκρατζάν (13-6, 25′). Αλλά μείωσαν σε 6 γκολ στο ημίχρονο με το τέρμα του Σλαβούλιτσα (15-9).

Τεράστια ανατροπή

Επιπλέον, τα πρώτα 4 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχαν καμία διαφορά από το πρώτο. Διότι η ΑΕΚ συντήρησε τη διαφορά των 6 τερμάτων ως το 17-11. Όμως, εκεί οι «ερυθρόλευκοι» αποφάσισαν να παίξουν άμυνα. Το αποτέλεσμα ήταν πώς η ΑΕΚ πέτυχε μόλις ένα γκολ σε διάστημα 19 λεπτών (34′-53′). Καθώς ο Ολυμπιακός την «στραγγάλισε» με την άμυνά του. Επίσης, ο Μπάουερ ανέβασε την απόδοσή του και ήταν συγκλονιστικός. Ακόμη, ο Θρύλος βρήκε επιθετικές λύσεις από πολλούς παίκτες και κατάφερε, όχι μόνο να ισοφαρίσει 17-17 με τον Οστρούτσκο και 18-18 με τον Παπαβασίλη (48′), αλλά να προηγηθεί. Ο Παπαβασίλης πέτυχε το 18-19 στο 50′.

Φινάλε με… αυτοκτονία

Όμως η συνέχεια ήταν αντίστοιχη με το κακό ξεκίνημα. Ένα δεκάλεπτο χωρίς σκορ, με τον Μάτσκεβιτς να κάνει πολλές επεμβάσεις και να πιάνει πέναλτι του Δομπρή στο 57′! Αν και η άμυνα έκανε ό,τι μπορούσε, μαζί με τον Μπάουερ, η επίθεση στοίχησε στον Ολυμπιακό που… ακύρωσε την μεγάλη του επιστροφή. Ακόμα και ο Γκρατζάν αστόχησε σε τετ-α-τετ στο 59:34 για να ισοφαρίσει σε 20-20. Έτσι ο Κεδέρης διαμόρφωσε το τελικό 21-19. Τεράστια επιστροφή και… αυτοκτονία.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 7-4, 11-5, 13-6, 15-9 (ημχ.), 17-11, 17-15, 17-17, 18-19, 19-19, 21-19.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Τικ, Ζίφκοβιτς, Μαντάλινιτς 7, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Αρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι, Ρογκούλσκι, Λέμος , Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 6, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής, Μπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Διαιτητές: Nάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/2 – 1/3.