Tριάρα με αγωνία για τον Μπα

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε την αναμέτρηση  με τη Λαμία σε υγιεινό μεσημεριανό περίπατο, από το πρώτο μέρος(3-0),χάρις στα γκολ των Μπρούμα-Φορτούνη και Ελ Αραμπί ,ωστόσο σε ένα ακόμα παιχνίδι η ομάδα του Μαρτίνς χτυπήθηκε απο πρόβλημα τραυματισμού και μάλιστα σε στόπερ, με τον Σενεγαλέζο να γίνεται αναγκαστική αλλαγή στο 18 με πόνους στη μέση

Πως ξεκίνησε: Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να ξεκινήσει με τους βασικούς έχοντας κάτω από τα δοκάρια, τον Σα και τετράδα στην άμυνα τους Λαλά-Σωκράτη-Μπα-Ρεάμπτσιουκ.  Με Μπουχαλάκη-Εμβιλά στη μεσαία γραμμή  και 10αρι τον Φορτούνη. Δεξιά Βαλμπουενά-Μπρούμα αριστερά και φορ ο Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Show time απο νωρίς

Μόλις στο 10 ολεπτο η …μπουγάδα είχε καθαριστεί για τον Ολυμπιακό που είχε τρεις τελικές και δύο γκολ. Με τον Πέδρο Μαρτίνς να  βλέπει τη Λαμία σαν την Αρσεναλ , να δίνει πολύ πίεση ψηλά και να   αναγκάζει την αντίπαλο σε πολλά λάθη.

Η συνεργασία του Μπρούμα- Φορτούνη και Ελ Αραμπί έφερε την ασίστ απο τον Μαροκινό στον Πορτογάλο που έκανε κακό τελείωμα στο 4ο λεπτό στην πρώτη φάση του ματς.

Από κει και πέρα, όμως άρχισε η ουσία. Στο 8ο λεπτό, ο Βαλμπουενά συνεργάστηκε με τον Φορτούνη ,με τη μπάλα να φτάνει στον Μπρούμα στα όρια της μεγάλης περιοχής και τον Πορτογάλο να τελειώνει τη φάση με εξαιρετικό σουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, η πίεση στην άμυνα της Λαμίας, από πλευράς Ολυμπιακού έφερε το λάθος στους φιλοξενούμενους  με τον Πίτι να διώχνει πάνω στον Φορτούνη και  τον Βύντρα να γυρίζει προς τον Θεοδωρόπουλο ο οποίος, όντας εκτός θέσης, έδιωξε με αυτοθυσία, αλλά πάνω στον “Φορτού” που δεν έχασε την ευκαιρία να σκοράρει.

Η Κακή στιγμή με τον Μπα

Και εκεί που όλα πήγαιναν  καλά για τον  Ολυμπιακό ήρθε η ατυχία με τον Μπα. Ο Σενεγαλέζος  μετά από ένα σουτ που δέχτηκε στο πρόσωπο ,πέρα του ότι ζαλίστηκε φαίνεται να χτύπησε και στη μέση με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή και τη θέση του να παίρνει ο Τιάγκο, με τον Εμβιλά σε ρόλο στόπερ/

Το παιχνίδι συνέχιζε να βρίσκει  τον Ολυμπιακό σε επιθετικό ρόλο και με τις εμπνεύσεις των Βαλμπουενά -Φορτούνη αλλά και τον Μπουχαλάκη  να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις με το τρίτο γκολ να μοιάζει εύκολη επίθεση. Και τελικά αυτό έγινε πράξη στο 33.. Με τον Ρεάμπτσιουκ να βγάζει σέντρα απο αριστερά και τον Ελ Αραμπί με κεφαλιά να σκοράρει το 18ο φετινό του τέρμα.

Πρόβλημα ΚΑΙ με Σωκράτη

Τα γκολ έπεφταν βροχή αλλά μαζί και τα προβλήματα. Ο Παπασταθόπουλος, που ήδη είχε πρόβλημα στον ώμο, χτύπησε εκ νέου στο ίδιο σημείο σε σύγκρουση με τον Βασιλακάκη και τα φίδια άρχισαν να ζώνουν  τον Μαρτίνς.

Ο Σωκράτης συνέχισε στο β μέρος, ενώ ο Μαρτίνς το γύρισε σε 4-4-2  με τον Χασάν αντί του Φορτούνη. Ο ρυθμός του αγώνα ,ωστόσο, παρέμενε υψηλός  με τον Πλαβαντσβίλι να απειλεί με σουτ έξω απο την περιοχή τον Σα(48),ενώ  ο Χασάν βρέθηκε σε θέση  βολής στο 52, αλλά η λόμπα που επιχείρησε δεν ήταν καλή. Δύο λεπτά μετά το σουτ του Βαλμπουενά βρήκε σε ετοιμότητα τον Θεοδωρόπουλο.

Με το παιχνίδι να είναι αγγαρεία και τον Μαρτίνς να εύχεται να μην υπάρξει άλλο πρόβλημα τραυματισμού, καθώς στην τηλεοπτική προβολή  φάνηκε ότι και ο Βαλμπουενά είχε πρόβλημα, μιας και ο γιατρός του  έδεσε το δεξί αστράγαλο, ο Ραντζέλοβιτς στο 76 δεν μπόρεσε να νικήσει με διαγώνιο σουτ, ύστερα από πάσα του Χασάν ,τον Θεοδωρόπουλο

MVP: Οσο αγωνίστηκε , ο Μπουχαλάκης ήταν πολύ καλός ,μαζί του και οι Βαλμπουενά, Φορτούνης, Μπρούμα

O αδύναμος κρίκος: Η αμυντική λειτουργία της Λαμίας ,ειδικά στο πρώτο μέρος.

Η στιγμή: Τα γκολ ,η κάποιες χαμένες φάσεις  είναι στιγμές σε ένα ματς, ωστόσο εμείς επιλέγουμε τη στιγμή του τραυματισμού του Μπα που αν αποδειχτεί σοβαρός η ομάδα κινδυνεύει να πάει με ένα στοπερ  κόντρα στην Ασεναλ.

Ο Ρέφερι:   Ο Καραντώνης άφησε το σκληρό παιχνίδι της Λαμίας.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά, Σωκράτης, Μπα(18 Τιάγκο), Ρέαμπτσιουκ – Μπουχαλάκης(55 Μασούρας), Εμβιλά, Φορτούνης(46 Χασάν), Βαλμπουενά(55 Ανδρούτσος), Μπρούμα, Ελ Αραμπί(62 Ραντζέλοβιτς)

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Μαντζρεκάρ, Βύντρα, Ασίγκμπα, Σαραμαντάς, Παλαβαντισβίλι, Μπιάρνασον(75 Σταμούλης), Βασιλακάκης, Προβυδάκης(54 Κωστίκα), Πίτι(65 Μπουλούλης), Ρόμανιτς(46 Χατζηστραβός)