Αρεσε..(X)άνοντας ευκαιρίες

Ισόπαλος,1-1, αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο εντός έδρας φιλικό στο Καραϊσκάκη απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης . Εξαιρετικοί, στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες που έχασαν πολλές ευκαιρίες αλλά βρήκαν απέναντι τους ένα εξαιρετικό Αθανασιάδη.  Προηγήθηκαν στη μοναδική τους ευκαιρία οι Αρκάδες,ισοφάρισε ο Καρσελά.  Σίγουρα πάντως χρειάζεται δουλειά εν όψει του πρώτου ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η 11άδα που ξεκίνησε ο Χάσι έμοιαζε σαν πρόβα τζενεράλε για την αναμέτρηση με την Παρτίζαν με Καπίνο κάτω από τα δοκάρια, και από δεξιά προς αριστερά ,Σισέ-Βούκοβιτς και Κούτρη. Στη μεσαία γραμμή, οι Ρομαό και Οφόε με Φορτούνη μπροστά τους. Μάριν και Πάρντο βρέθηκαν αριστερά και δεξιά αντίστοιχα και μοναδικός φουνταριστός ο Εμενίκε.

Οι Πρωταθλητές ξεκίνησαν ορεξάτοι το ματς και στο 8ο λεπτό είχαν δημιουργήσει τρεις ευκαιρίες.
Πρώτα στο 1’40, όταν ο Πάρντο ,από δεξιά, έκανε σέντρα σουτ και ο Αθανασιάδης έδιωξε και ένα λεπτό μετά από ωραία κίνηση του Φορτούνη από αριστερά, ο Κολομβιανός βρέθηκε σε θέση φορ ,αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.
Με τη συμπλήρωση 8 λεπτών αγώνα, οι Πρωταθλητές απείλησαν με τον Εμενίκε,όταν ο Νιγηριανός,βρέθηκε σε επίκαιρη θέση από σέντρα του Κούρτη, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε.
Καλή φάση είχαμε και στο 15, από το φάουλ του Φορτούνη ,από δεξιά και τον Ρομαό στο πρώτο δοκάρι να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Η φιλοσοφία του Χάσι ήταν ξεκάθαρη. Πίεση ψηλά, και επιθετικά οι ακραίοι μπακ να βγαίνουν σαν εξτρέμ ,ενώ Βούκοβιτς και Σισέ ήλεγχαν εξαιρετικά τα μετόπισθεν, με τον Σενεγαλέζο να δίνει και μερικές βαθιές μπαλιές 30άρες βοηθώντας, όταν χρειάστηκε, και στην ανάπτυξη.

Στο 25 και σε μία αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» , ο Φορτούνης έβγαλε για τον Οφόε που έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε ,ενώ ο Εμενίκε νικήθηκε, εκ νέου από τον Αθανασιάδη στην εξέλιξη της φάσης ,αλλά ο Νιγηριανός ήταν οφσάιντ.

Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από τον Ολυμπιακό έφερε την τιμωρία από τον ..άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου.
Ετσι, στο 31, ο Καλτσάς έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Σισέ δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μανιάς ,αφού πρώτα κοντρόλαρε τη μπάλα, εν συνεχεία εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Καπίνο έκανε το 0-1 με κεφαλιά στη μοναδική τελική σε όλο το πρώτο ημίχρονο των Αρκάδων.

Στο 35, ο Ολυμπιακός που είχε εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας , σπατάλησε ακόμα μία ευκαιρία , όταν ο Πάρντο έκανε εξαιρετική κίνηση από δεξιά, αλλά το χαμηλό συρτό σουτ βρήκε σε ετοιμότητα τον Αθανασιάδη.
Τελευταία καλή φάση στο 40, όταν και πάλι από κίνηση του Πάρντο, ο Εμενίκε, χωρίς να βλέπει, γύρισε τη μπάλα που έφυγε ψηλά άουτ.

Αλλαγές στην επανάληψη
Στην επανάληψη, ο Χάσι έκανε τέσσερις αλλαγές. Με τον Μαρτίνς στη θέση του Σισέ, τον Καρίμ για τον Εμενίκε, τον Καρσελά για τον Πάρντο και το Νικολάου για τον Βούκοβιτς.
Ετσι, άλλαξε το αμυντικό δίδυμο με Ρομαό και Νικολάου.
Και με το ξεκίνημα του β ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να σπαταλάει ευκαιρίες και αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Μάριν, που πήρε τη μπάλα από τον Καρίμ, αλλά ένα μικρό λάθος στο κοντρόλ δεν βοήθησε τον Γερμανό να κάνει τη προσπάθεια όπως ήθελε με το σουτ που έκανε, να βρίσκει σε ετοιμότητα για πολλοστή φορά.

Το πρώτο του Καρσελά
Στο 56, όμως, ήρθε η ώρα της δικαίωσης. Από σέντρα του Κούτρη, από αριστερά, οι αμυντικοί του Αστέρα δεν έδιωξαν καλά και ο Καρσελά, από κοντά ισοφάρισε στο ντεμπούτο του μπροστά στον κόσμο της ομάδας. .
Οσο πέρναγε ή ώρα, ο ρυθμός έπεφτε , ο Αστέρας προσπαθούσε να βγει σε αντεπιθέσεις , με τον Ολυμπιακό να απειλεί σε κεφαλιά του Νικολάου στο 83 και σε σουτ του Καρσελά από θέση μέσα δεξιά ,αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ολυμπιακός: Καπίνο-Ομάρ(72 Φιγκέιρας), Βούκοβιτς(46 Νικολάου), Σισέ(46 Μαρτίνς), Κούτρης(85 Ντε Λα Μπεγια)-Ρομαό, Οφόε(72 Σιώπης)- Φορτούνης(89 Μανθάτης), Μάριν(67 Σεμπά), Πάρντο(46 Καρσελά)-Εμενίκε(46 Καρίμ).