Άλωσε το Κάουνας και «πέταξε» για 4άδα

Έξι χρόνια (σ.σ.: 2016) μετά την τελευταία νίκη στο Κάουνας, ο Ολυμπιακός έκανε ξανά «διπλό». Αλλά αυτή τη φορά τεράστιο «διπλό». Νίκησε 84-73 την Ζαλγκίρις, εξασφάλισε τη συμμετοχή στα πλέι οφ και είναι κοντά στο πλεονέκτημα της έδρας. Άλωσε το Κάουνας και «πέταξε» για 4άδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Παπανικολάου (18π., 4ασ.), κομβικό τον Μάρτιν (13π., 7ρ,) και επίσης διψήφιους τους Βεζένκοφ (16π.), Ντόρσεϊ (13π.) και Σλούκα (10π., 6ασ.). Με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ματς με τον Παναθηναϊκό (17/3, 21:00).

Πρόβλημα στη ρακέτα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με την κλασική πεντάδα το ματς. Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου-Βεζένκοφ και Φαλ. Ο «Παπ» ήταν στην αρχή «ζεστός» και με 2/2 τρίποντα έδωσε… αέρα στο Θρύλο (2-6) στο 2′. Αυτό το +4 διατηρήθηκε από το δίποντο του Ντόρσεϊ (4-8). Η Ζαλγκίρις εκμεταλλευόμενη την τραγική εικόνα του Φαλ, ειδικά στην άμυνα, «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα με τον Νίμπο. Σημείωσε τους πρώτους έξι πόντους της ομάδας του Κάουνας (6-8), για να ακολουθήσουν ένα δίποντο του Ουλάνοβας και τρεις βολές του Μιλάκνις (11-8). Με Ντόρσεϊ και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός προσπέρασε (11-12) στο 7′. Η είσοδος του Λεκαβίτσιους νοικοκύρεψε κι άλλο το παιχνίδι των Λιθουανών. Με σερί 9-3 ως το τέλος του δεκαλέπτου, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (20-15). Είχαν 7 ασίστ και 10 ριμπάουντ, με τα νούμερα του Ολυμπιακού να είναι 1 και 5, αντίστοιχα.

Ο Μάρτιν ήταν το «κλειδί»

Βλέποντας την κακή εικόνα του Φαλ, ο Μπαρτζώκας από το πρώτο δεκάλεπτο είχε ρίξει στο ματς τον Χασάν Μάρτιν. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν καθοριστικός στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σημείωσε 10 πόντους κι άλλαξε τα δεδομένα. Γκολ-φάουλ στο ξεκίνημα (20-18), αλλά και μια καλή άμυνα στο 22-20. Γκολ-φάουλ και από τον Λαρεντζάκη (25-26) για το προσπέρασμα στο 14′. Η Ζάλγκιρις δεν είχε την ίδια ευχέρεια να σκοράρει μέσα από το ζωγραφιστό, γιατί η άμυνα του Ολυμπιακού δυνάμωσε κι «έσφιξε» στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο ματς και ο Πρίντεζης για να πάρει… ανάσες ο Βεζένκοφ, με τον αρχηγό να δίνει ξανά το προβάδισμα (31-32), ενώ ο Μάρτιν το ανέβασε στους 3 (31-34). Οι Λιθουανοί προσπέρασαν ξανά, για να έρθει ο Μάρτιν στο φινάλε και να διαμορφώσει το 39-39, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Μεγάλη «μάχη»

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός αξιοποίησε τον Φαλ. Γκολ-φάουλ και 39-42, αλλά ο Νίμπο που έκανε… πάρτι «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο (42-42). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ για μερικά λεπτά (48-48). Εκεί, ο Ντόρσεϊ έδωσε στους «ερυθρόλευκους» εκ νέου το προβάδισμα (48-50). Με τον Νίμπο να «απαντά». Στο γκολ-φάουλ του Παπανικολάου, ο Γιανκούνας «απάντησε» με τρίποντο (53-53). Ο Σλούκας με μια εύστοχη βολή από την τεχνική ποινή στον Λοβέρνη και ο Φαλ έδωσαν… αέρα τριών πόντων (55-58) στον Ολυμπιακό. Στα 69 δευτερόλεπτα ως το φινάλε, η Ζάλγκιρις έκανε σερί 4-0 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα, 59-58.

«Μίλησε» η καρδιά του Θρύλου

Ο Ολυμπιακός έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με σερί 8-0 και δύο τρίποντα από Παπανικολάου και Ντόρσεϊ βρέθηκε στο +7 (59-66). Ο Κάβανο ήταν αυτός που κράτησε την Ζάλγκιρις στο ματς με ένα καλάθι και μετά δύο τρίποντα (64-69). Ο Παπανικολάου έκλεψε την μπάλα από τον Μιλάκνις και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Νίμπο (3:29 για το φινάλε). Ευστόχησε σε δύο βολές (69-76). Στη συνέχεια, ο Βεζένκοφ με ένα «καυτό» τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο έφερε το +10 (69-79). Οι Λιθουανοί μπορεί να μείωσαν προσωρινά σε 73-79, αλλά ο Σλούκας με ένα ακόμα τρίποντο, 61 δευτερόλεπτα για το φινάλε, έγραψε τους τίτλους του τέλους της νίκης του Ολυμπιακού με 82-73. Ο Βεζένκοφ διαμόρφωσε το τελικό 84-73. Άλωσε το Κάουνας και «πέταξε» για 4άδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε και το στατιστικό του ματς.