ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΘΡΥΛΕ τώρα σήκωσέ το!

Λοιπόν, οι κοπέλες του Ολυμπιακού έκαναν εκπληκτικό ματς στον ημιτελικό της Βαρκελώνης. Διότι «βούλιαξαν» 16-12 την, πρωτοπόρο στην Ισπανία, Ματαρό! Καθώς έδειξαν από την αρχή ως το τέλος ότι ήταν αυτές που το ήθελαν παραπάνω. Με «τρομερή» εμφάνιση από την Ελευθεριάδου (7 γκολ), αλλά και εξαιρετική άμυνα σε καίρια σημεία του δευτέρου ημιχρόνου. Έτσι πέρασαν στον τελικό του Final-4. Κατά συνέπεια, την Κυριακή (15:00) θα διεκδικήσουν τον τέταρτο τίτλο των πρωταθλητριών Ευρώπης. Πιο συγκεκριμένα κόντρα στη Σαμπαντέλ. ΘΡΥΛΕ τώρα σήκωσέ το!

• Η MVP: Νικόλ Ελευθεριάδου. Δεν ήταν μόνο τα 7 γκολ που πέτυχε, αλλά ο τρόπος και τα σημεία. Ηγέτιδα!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η επίθεση του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο. Μιας και σκόραρε 11 γκολ απέναντι σε ισπανική ομάδα!
  • ΠΑΙΚΤΡΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ: Εξαιρετικές οι «ερυθρόλευκες» με 4/8, την ώρα που κράτησαν τις αντιπάλους τους στα 3/9!
  • THE POINT: Το επί μέρους 10-3 του Θρύλου που μετέτρεψε το 4-6 της Ματαρό σε 14-9 υπέρ του.

Μεγάλη «μάχη»

Λοιπόν, ο δεύτερος τελικός ήταν ματς για γερά «νεύρα». Καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ τη νίκη. Όπως και την πρόκριση στον τελικό. Εξάλλου, οι «ερυθρόλευκες» πήγαν καλά στο πρώτο οκτάλεπτο. Μιας και σκόραραν δύο φορές. Επίσης, στα πρώτα 7 λεπτά δεν δέχθηκαν γκολ στα ίσα. Όμως, στο δεύτερο οκτάλεπτο ο ρυθμός άνοιξε. Διότι η Ματαρό ανέβασε την ένταση στο ματς. Έτσι με γρήγορο παιχνίδι και καλές επιλογές στον παίκτη παραπάνω, προηγήθηκε 6-4 (2:49). Αλλά ο Θρύλος έκλεισε το ημίχρονο στο -1 (5-6).

Σηκώστε το κοριτσάρες!

Ωστόσο, στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός. Ειδικά μετά το 6:13 που η Ματαρό έκανε το 7-8. Γιατί η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό! Καθώς οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν πολύ δυνατά στην άμυνα, ενώ στην επίθεση έκαναν ό,τι καλύτερο. Το αποτέλεσμα ήταν σερί 4-0 και προβάδισμα 3 τερμάτων στο φινάλε της περιόδου (11-8)! Η άμυνα του Θρύλου ήταν εξαιρετική, ενώ στην επίθεση η εκπληκτική Ελευθεριάδου (6 γκολ) πέτυχε το 12-9. Για να τελειώσει την υπόθεση πρόκρισης στον τελικό η ίδια, όταν πέτυχε το 14-9! ΘΡΥΛΕ τώρα σήκωσέ το!

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-4, 6-2, 5-4.

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 4:22), 1-1 Φαν ντε Κραατς (πέναλτι, 2:17), 2-1 Βάσω Πλευρίτου (περιφέρεια, 1:18), 2-2 Φαν ντε Κραατς (φουνταριστό, 0:58)
  • 2ο οκτάλεπτο: 2-3 Νόγκε (περιφέρεια, 7:37), 3-3 Σιούτη (π/π, 6:01), 4-3 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 5:12), 4-4 Μπερτράν (π/π, 3:57), 4-5 Άννα Εσπάρ (π/π, 3:30), 4-6 Κέσθελι (περιφέρεια, 2:49), 5-6 Σιούτη (περιφέρεια, 2:23)
  • 3ο οκτάλεπτο: 6-6 Χυδηριώτη (π/π, 7:25), 6-7 Μπερτράν (περιφέρεια, 7:12), 7-7 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 6:50), 7-8 Κέσθελι (π/π, 6:13), 8-8 Ελευθεριάδου (π/π, 4:44), 9-8 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 3:36), 10-8 Τριχά (κόντρα, 1:47), 11-8 Βάσω Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:51)
  • 4ο οκτάλεπτο: 11-9 Κέσθελι (περιφέρεια, 7:39), 12-9 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 7:18), 13-9 Χυδηριώτη (2 μέτρα, 6:24), 14-9 Ελευθεριάδου (κόντρα, 3:48), 14-10 Νόγκε (περιφέρεια, 3:35), 15-10 Σιούτη (φουνταριστό, 258), 15-11 Φαν ντε Κραατς (περιφέρεια 2:28), 16-11 Ελευθερία Πλευρίτου (περιφέρεια, 1:59), 16-12 Σέβενιτς (φουνταριστό, 0:13)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 7, Τριχά 1, Ξενάκη, Σιούτη 3, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Σάντα, Βάσω Πλευρίτου 2, Δρακωτού, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίγκρο.

ΜΑΤΑΡΟ (Ντανιέλ Μπαγιάρτ): Τερέ, Μορέλ, Φαν ντε Κραατς 3, Γκουιράρ, Σέβενιτς 1, Κέσθελι-Νάγκι 3, Καμπράι, Νόγκε 2, Αβένιο, Μπερτράν 2, Άννα Εσπάρ 1, Κλαβέρια, Άαρτς.